ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 11:39

İŞKUR'un Talep Araştırması'nı tamamladı

İŞKURun Talep Araştırmasını tamamladı


Kars İŞKUR Müdürü Yusuf Bulut, serhat şehrinin işgücü piyasası verilerine ulaşmak amacıyla İşgücü Piyasası Talep Araştırması yapıldığını söyledi.

Bulut, elde edilen bu veriler sayesinde işgücü eğitimlerinin amaca uygun yapılması, işgücü arz ve talebinin doğru olarak tespit edilmesi ve buna uygun politikaların geliştirilmesine yol gösterici olacağını belirtti. Bu çerçevede, istihdamın artırılması, korunması ve işsizliğin azaltılması ile ilgili çalışmaların daha etkin yapılmasının hedeflendiğini söyledi.

"KARS’TA İŞSİZLİK YOK AKSİNE AÇIK İŞ ALANLARI VAR"

İŞKUR İl Müdürü Bulut, saha çalışmasından elde edilen veriler doğrultusunda Kars genelinde açık iş oranın yüzde 6,9 olarak hesaplandığını ifade ederek, "Sektörler itibariyle bakıldığında en yüksek açık iş oranının yüzde 24,8 ile Elektrik, Gaz, Buhar ve İklimlendirme Üretimi ve Dağıtımı sektöründe olduğu görülmektedir. Elektrik, Gaz, Buhar ve İklimlendirme Üretimi ve Dağıtımı sektörünü yüzde 10,9 ’luk açık iş oranı ile Ulaştırma ve Depolama sektörü ve yüzde 8,1’lİk açık iş oranı ile Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri sektörü izlemektedir. Ancak bu oranlar değerlendirilirken ilgili sektörlerdeki işyeri ve çalışan sayılarının göz ardı edilmemesi gerekmektedir." dedi.

Ayrıca, meslek grupları itibariyle en yüksek açık iş oranının yüzde 15,0 ile Büro Hizmetleri meslek grubunda olduğunu açıklayan Bulut, "Açık iş oranının yüksek olduğu diğer ana meslek grupları ise yüzde 10,8 ile Yöneticiler ve yüzde 10,0 ile Teknisyenler, Teknikerler Ve Yardımcı Profesyonel Meslek Mensuplarıdır. İl genelinde açık iş oranının yüksek olduğu ilk beş meslek ise, Elektrik Teknisyeni, Büro memuru (Genel), Elektrik Teknikeri, Satış Elemanı(Tanıtım) ve Muhasebeci dir." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER