ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 15:07

İŞKUR, TYP ile 2 bin kişiye ekmek kapısı olacak


Erzurum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Toplum Yararına Program (TYP) çerçevesinde 2 bin kişiye iş imkanı sunacağı bildirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının işsizlikle mücadele çalışmaları kapsamında uygulamaya soktuğu TYP, işsizlerin umudu oldu. TYP, işsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici firmalar eliyle geçici istihdam sağlıyor.

Erzurum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 10 Ekim 2013-30 Haziran 2014 tarihleri arasında il genelinde 74 farklı projeyle ilçe milli eğitim müdürlükleri, ilçe müftülükleriyle, belediyeler ve kültür turizm il müdürlüğünde 2 bin kişi iş imkanı bulacak.

TYP’ye başvuracak katılımcıların, İŞKUR İl Müdürlüğüne kayıtlı işsiz durumunda olmaları; en az 18 yaşını tamamlamış olmaları, açık öğretim öğrencileri hariç herhangi bir öğretim kurumunda öğrenci olmamaları, emekli, malul dul ve yetim aylığı almamaları; kamudan herhangi bir ad altında maaş gelirlerinin olmaması ve TYP’den yararlanılmaya başlandığında Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden yapılacak sorgulamada herhangi bir sosyal yardım almamaları gerektiği belirtildi.

Katılımcılara, TYP süresince asgari ücret üzerinden çalışma süresine göre hesap edilecek ücret ödenecek. TYP süresi boyunca 'Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigorta primi' İŞKUR tarafından karşılanacak. Söz konusu programa katılmak isteyen vatandaşların 23-30 Eylül'de arasında http://www.iskur.gov.tr internet adresinden veya Erzurum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'ne bireysel müracaat etmeleri gerektiği açıklandı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER