ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 14:24

İŞKUR, Şanlıurfa'da 5 bin kişiyi iş sahibi yapacak

İŞKUR, Şanlıurfada 5 bin kişiyi iş sahibi yapacak


Şanlıurfa’da toplum yararına programlar kapsamında toplam 5 bin kişi İŞKUR tarafından 9 ay boyunca istihdam edilecek. İş sahibi olacak bu 5 bin kişi, toplum yararına çalışma süresince başta Milli Eğitim Müdürlüğü olmak üzere çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında asgari ücret ve sigortalı olarak çalışacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Şanlıurfa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Necdet Karasevda, "Biz İŞKUR olarak birçok faaliyet yürütmekteyiz, bu faaliyetlerimiz arasında toplumu düşünen ve onların istihdamını artıran çalışmalar, bizim önceliğimiz olmuştur. Mesleki eğitim çalışmalarımızın yanında yaptığımız planlı çalışmalar sonucunda toplum yararına çalışma projesinde 5 bin kişiyi iş sahibi yapmaktayız. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz." dedi

Toplumu temel alan bu tarz projelerin Şanlıurfa ilinin ekonomik ve sosyal yönden kalkınmasına destek olduğuna değinen Karasevda, İŞKUR olarak amaçlarının, iş bulmakta zorluk çeken vatandaşlara, işsizlere istihdam olanağı ve gelir desteği sağlamak olduğunu belirtti. Projeye başvuruların 24 Eylül – 01 Ekim 2013 tarihleri arasında olacağını belirten Karasevda, başvuruların şahsen, Şanlıurfa İŞKUR merkez binası, Siverek ve Viranşehir İŞKUR hizmet merkezleri, Şanlıurfa iline bağlı ilçelerin kaymakamlık bürolarında görevli personeller tarafından alınacağını; aynı zamanda İŞKUR’un resmi sitesinden online olarak yapılabileceğini belirtti.

Kurum yetkililerinden alınan bilgilere göre TYP’ye başvuracak katılımcıların, kurumun o yöredeki İl Müdürlüğüne, hizmet merkezine kayıtlı işsiz durumunda olmaları; en az 18 yaşını tamamlamış olmaları; Açıköğretim hariç herhangi bir öğretim kurumunda öğrenci olmamaları, emekli, malul, dul ve yetim aylığı almamaları, kamudan herhangi bir ad altında maaş vb. gelirlerinin olmaması ve TYP’den yararlanılmaya başlandığında Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden yapılacak sorgulamada herhangi bir sosyal yardım almamaları gerekmektedir. Milli Eğitim Müdürlüğüne başvuracak adayların 35-65 yaş aralığında, diğer kamu kurum ve kuruluşlarına başvuracak adayların ise 19-65 yaş aralığında olması gerekmektedir. Başvuruların bitimiyle projeye başvuran adayların istihdamında kura yöntemi uygulanacak olup kuralar belirlenen tarihlerde il ve ilçelerde çekilecektir. Kuraların yeri ve zamanı başvurular sırasında veya başvuru bitiminden sonra İŞKUR il merkezi ve ilçe hizmet merkezlerinden öğrenilebileceği belirtildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER