ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2014 Çarşamba 01:28

İskenderun'da Suriyeli gerginliği

İskenderunda Suriyeli gerginliği

Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde 15 yaşında bir Suriyeli sığınmacının, 8 yaşındaki bir Türk çocuğuna tecavüz ettiği iddiası üzerine ilçede gergin anlar yaşandı.


 
Gerginlik, Suriyeli sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı Cumhuriyet Mahallesi ile Barbaros Mahallesi'nde meydana geldi.
 
Tecavüz iddiası üzerine 8 yaşındaki çocuğun yakınları iki mahallenin içinden geçen Mithatpaşa Caddesi üzerinde bulunan Suriyeli sığınmacılara ait dükkanların önünde toplandı.
 
Bunun üzerine İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipleri gelerek çevrede güvenlik önlemi aldı. Kalabalığın kendilerine zarar vermesinden korkan Suriyeliler ise dükkanları kapatarak bölgeyi terk etti. Kalabalığın dağılmaması üzerine İlçe Emniyet Müdürü Cengiz Başar da olay yerine geldi. Megafon ile kalabalığa seslenen Başar, "Failler elimizde. Varsa suçu, kanunlar cezasını verecek. Hem vatandaşlarımızın, hem de canını kurtarmak için bize sığınan Suriyeli insanların canları bize emanet. Her şeyi biz yapacağız. Lütfen burada bizim yapacağımız işlere soyunmayın. Dağılın ve herhangi bir şekilde kimsenin huzuru bozulmasın. Varsa, kanunen gereğini biz yapacağız. Lütfen dağılın. Buradaki Suriyelilerin dükkânları açılmayacak" dedi. Kalabalık ise 'Buradan gitsinler' diye bağırarak Başar'ın konuşmasını alkışladılar. 

Tecavüze uğradığı iddia edilen çocuğun kendi yeğeni olduğunu söyleyen bir vatandaş, Emniyet Müdürü Başar'a yönelerek Suriyelilerin gitmeden kendilerini huzur içinde hissetmeyeceklerini belirtti. Güvenlik güçlerinin tüm uğraşlarına rağmen, kalabalık halen olay yerinden ayrılmadı. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı bölgede, gergin bekleyiş devam ediyor. 
KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER