ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 18:07

"İş güvenliği yasası can yakmamalı"

"İş güvenliği yasası can yakmamalı"


Bartın Aktif İşadamları Derneği (BAKİAD) Başkanı Birol Dikyurt, 1 Ocak tarihinde yürürlüğe giren yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun, işvereni mağdur etmemesi için gerekli eğitim ve bilgilendirmelerin yapılması gerektiğini söyledi.

BAKİAD'ın haftalık olarak gerçekleştirdiği yönetim kurulu toplantısına davetli olarak katılan Bartın Çalışma ve İŞKUR Müdürü Ramazan Erdim, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun işverene büyük sorumluluklar getirdiğini belirtti.

Erdim, iş sağlığı açısından maalasef çok fazla iş kazalarının meydana geldiğini ifade etti. İnsan hayatı ve sağlığının hiç bir şeye değişilmeyeceğini belirten Erdim, "Olası iş kazalarının önlemlerle önüne geçilmesi gerekir. 6331 Sayılı Kanun'a göre, iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanından hizmet alma yükümlülüğü ile işletmelerin tehlike sınıflarına bağlı olarak ise çok tehlikeli iş yerlerinde A sınıfı sertifikalı, tehlikeli sınıfında yer alan iş yerlerinde B sınıfı sertifikalı, az tehlikeli iş yerlerinde ise C sınıfı sertifikalı iş sağlığı ve güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu olmaktadır. Ancak yasanın uygulamaya yeni girmiş olması nedeniyle B sınıfı sertifikalı iş sağlığı ve güvenliği uzmanının 4 yıl süreyle çok tehlikeli iş yerlerinde, C sınıfı sertifikalı iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının da 3 yıl süreyle tehlikeli iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak görev yapabileceklerdir.” şeklinde bilgiler verdi.

Erdim, ayrıca, bununla ilgili olarak, 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinin 1 Temmuz 2014’ten, 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde 1 Temmuz 2013’den, 50’den fazla işçi çalıştıran çok tehlikeli iş yelerine ise 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren iş sağlığı ve güvenliği personeli çalıştırma zorunluluğu olduğuna dikkat çekti.

Yasayla, tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinde çalışacak olanların, yapacakları işe uygun olması gerektiğini belirten Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü Ramazan Erdim, “İşçiler, sağlık raporu olmadan işe başlatılamayacak. Çalışanlar, sağlık taramasına tabi tutulacak, çalışanların sağlık muayeneleri işe girişlerinde, iş değişikliğinde, iş kazası ve meslek hastalığı ile sağlık nedeniyle verilen aralardan sonra tekrarlanacaktır.” dedi.

"UYGULAMADAN ÖNCE ALTYAPIYA ÖNEM VERİLMELİ"

BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt ise 6331 Sayılı Kanun'un çok önemli olduğuna dikkat çekti. Dikyurt, şöyle dedi: “İşveren, sanayici ve iş adamlarımıza her geçen gün yeni sorumluluk ve yükler gelmektedir. Bu yüklerin altından sağlıklı bir şekilde kalkılabilmesi için üyelerimizi, iş adamlarımızı ve işverenlerimizi bilgilendirmek zorundayız. Yeni düzenlenen 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu hakkında üye iş adamlarımızı bilgilendirmek istiyoruz. Ocak 2013 itibariyle yaptırımları başlayan bu kanun hakkında iş adamlarımız tam manasıyla bilgi sahibi değiller. İş yerlerimizde gerekli tedbirlerin alınabilmesi, risk değerlendirmelerinin yapılarak, muhtemel tehlikelerin önüne geçilmesi için iş yerlerimizin ve çalışan işçilerimizin kanuna ilişkin yaptırımlara eş zamanlı uyum sağlayabilmeleri gerekmektedir. Gerek bilgi eksikliği gerek uygulamadaki yanlışlıklardan dolayı hiçbir işveren, sanayici ve iş adamımıza para cezası verilmesini asla istemeyiz. Yeni iş kanunu nedeniyle kimsenin ceza alarak canının yanmasını istemiyoruz. Yeni iş sağlığı ve güvenliği yasasına kademeli geçişte gerekli altyapının, yetişmiş ve eğitimli personelin, nitelik ve nicelik olarak da iş güvenliği uzmanlarının yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Yani yasanın uygulanması aşamasında altyapıdan dolayı herhangi bir sancının yaşanması işverenimizi de zor durumda bırakmamalı. Bu konuyla ilgili Çalışma ve İş Kur Bartın İl Müdürlüğümüzle birlikte ortak bir çalışma yapmak istiyoruz.”

BAKİAD yönetim kurulu üyelerinin sorularını cevaplayan Çalışma ve İŞKUR Bartın İl Müdürü Ramazan Erdim, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile ilgili bilgilendirme toplantısını, şubat ayı içerisinde planlayabileceklerini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER