ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Aralık 2012 Pazartesi 17:26

İş adamları Tunus'tan mutlu döndü

İş adamları Tunustan mutlu döndü


Doğu Anadolu’dan sanayici ve iş adamları Tunus’a çıkarma yaptı. İş köprüleri kurmak ve ikili temaslarda bulunmak üzere Tunus’a giden iş adamları Türkiye’ye mutlu döndü.

Doğu Anadolu Sanayici ve İş adamları Dernekleri Federasyonu (DASIDEF) Başkanı Osman Dolar, 24 iş adamının katımlıyla gerçekleştirdikleri Tunus temaslarını değerlendirdi. Programın oldukça verimli geçtiğine değinen Dolar, farklı iş alanlarında anlaşmalar sağlandığının müjdesini verdi. Dolar, “Türkiye'nin 2023 yılı 500 milyar ihracat hedefini yakalaması için Türk iş dünyasının yeni pazarlara açılması gerekiyor. Tunus'un iyi bir pazar olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

DASİDEF Başkanı Osman Dolar, Türkiye’de refah artışının temel dinamiğinin ihracat ve potansiyel pazarlara yatırım olduğuna inandıklarını söyledi. Yeni pazarlara açılmanın en az mevcut pazarları korumak kadar önemli olduğunu düşündüklerinin ifade eden Dolar, federasyon olarak bu düşünceyle harekete ettiklerini belirtti. Dolar, “Aynı zamanda, yoğun bir şekilde ülkemizin yabancı yatırımcılara sunduğu fırsatları anlatarak, yabancıları yatırım için ülkemize çekmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Konfederasyon olarak genelde Afrika özelde ise Tunus’un ticaret ve yatırım açısından çok zengin bir potansiyeli olduğuna inandıklarını kaydeden Dolar, “Bu nedenle DASİDEF iş heyetiyle Kuzey Afrikanın güzide ülkelerinden Tunus’a bu ziyareti gerçekleştirdik” dedi.

Yatırım yapmak istedikleri Tunus’ta 3 gün süren bir programa katıldıklarını ifade eden Dolar, “Bu süre içinde Tunuslu iş adamlarıyla buradaki yatırım imkanlarını konuştuk. Farklı sektörlerde yatırım imkânlarını araştırdık. Yaptığımız araştırmalar bize Tunus'ta nitelikli insan kaynağı olduğunu gösterdi. Bu nitelikli insan kaynağından yararlanmak istiyoruz. Tunus’ta özellikle hayvancılık alanında işletilmesi gereken tesisler olduğunu öğrendik. Bu alanda Tunuslu iş adamlarıyla ortak iş yapmayı planlıyoruz. Süt ve süt ürünleri üretme alanında da iş yapma projelerimiz var. İnşaat sektöründen arkadaşlarımız yer altı elektrik şebekesi alanında yatırım için fizibilite çalışması yapacak. Bu çalışma El-Kasrin'de yapılacak. Anladığımız kadarıyla Tunus yatırım ve pazar alanının iyi olduğu bir ülke. Türkiye'nin 2023 yılı 500 milyar ihracat hedefini yakalaması için Türk iş dünyasının yeni pazarlara açılması gerekiyor. Tunus'un iyi bir pazar olduğunu söyleyebiliriz” açıklamasında bulundu.

Tunus’ta çok sıcak karşılandıklarını ifade eden DASİDEF Genel Sekreteri Halim Gökçe, Tunus’ta Ticari Ateşe,Türkiye Büyük Elçisi ve Tunus Yatırım ve Uluslararası İşbirliği Bakan Riyad Bittayyib tarafından karşılandıklarını belirtti. Gökçe, Gammart'ta düzenlenen DASİDEF toplantısında bir konuşma yapan Tunus Yatırım ve Uluslararası İşbirliği Bakan Riyad Bittayyib, ülkesinin yeni dönemde önemli ekonomik adımlar atmayı hedeflediğini ve Türk işadamlarıyla her alanda işbirliğine hazır olduklarını söylediğini kaydetti. Gökçe ayrıca, Bakan Riyad Bittayyib’in, "Her iki ülke arasındaki tarihi, kültürel ve ekonomik bağları yeniden güçlendirmek istiyoruz. Gördüğüm kadarıyla hem Tunus tarafı, hem Türkiye tarafı yeni dönemde ilişkileri geliştirme azmindeler. Biz bu bağlamda her iki ülke arasındaki işbirliğini ve ortaklığı derinleştirmek niyetindeyiz. Türk işadamlarını Tunus'ta yatırım yapmaya çağırıyorum” dediğini hatırlattı.

Türkiye'nin Tunus Büyükelçisi Ömer Gücük, iki ülke arasındaki ticari ve kültürel ilişkilerin önemini anlatan bir konuşma yaptığını belirten Gökçe, Tunus Büyükelçiliği Ticaret Baş Müşaviri Yinal Yağan, “Tunus mevcut şartlar itibariyle yatırımcılarımız ve iş adamlarımız için çok ciddi potansiyeli olan bir ülke. Gerek Afrika gerekse komşu ülkelere açılmak ve iç piyasaya yönelik üretim yapmak için üretim ve ticaret üssü olarak kullanılabilecek bir yer. Yatırımcıları ve ticaret erbabımızı bekliyoruz. Yatırım ve iş gerçekleştirmeleri yaparak Tunus piyasasında varlık göstermelerini istiyoruz. Hem Tunus devleti hem Türkiye devleti sonuna kadar iş adamlarımızın arkasında. Biz de buraya geldiklerinde kendilerine yardım ve destekte bulunacağız” şeklinde konuştuğunu aktardı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER