ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Eylül 2013 Perşembe 17:11

İnegöl’ün altyapısının haritası çıkarılıyor

İnegölün altyapısının haritası çıkarılıyor


Bursa İnegöl Belediyesi, yer altında bulunan teknik altyapı tesislerinin konumlarını tespit etmek için çalışma başlattı. İnegöl merkezinde ve Alanyurt’ta bulunan toplam 360 km uzunluğundaki sokaklarda mevcut kanalizasyon ve yağmur suyu şebekelerinin ölçümü yapılarak altyapı haritası çıkarılıyor.

Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Yel, bazı belediye meclis üyeleri ile altyapı haritası belirleme çalışmalarını yerinde inceledi. Turgay Yel, İnegöl Belediyesi’nin şehrin gelişimine olumlu katkı koyacak, kentin değişim ve dönüşümünü sağlayacak birçok vizyon projeyi hayata geçirdiklerini, bunların birçoğunun üst yapıyla alakalı yapısal projeler olduğu gibi birçoğunun da yerin altında gerçekleştirilen projeler olduğunu belirtti. İnegöl’ün altyapısının çok eski olduğuna dikkat çeken Yel, şunları söyledi: “Mevcut altyapımız nüfusun hızla artması ve yerleşim alanlarının çoğalmasıyla da oluşan yükü kaldıramayacak seviyededir. Belediye olarak ne zaman altyapıyla alakalı bir projeye start versek, maalesef altyapıda büyük sorunlarla karşılaşıyoruz. Bir altyapı çalışması için yaptığımız kazılarda, şehrin altyapısının adeta arapsaçına dönmüş olduğunu görüyoruz. Örneğin; kanalizasyon için yapılan hatlar, yağmur suyunu deşarj için de kullanılmış. Yağmursuyu ve yeraltı sularını toplamak için yapılan kanallara ise kanalizasyon hattı bağlanılmış ve oluşan sorunlara bu şekilde günlük çözümler üretilmeye çalışılmış. Bu da yetersiz olan altyapıyı karma karışık bir hale getirmiş. İnegöl Belediyesi olarak bu duruma son vermek ve kentimizin yeraltı kadastrosunu çıkartmak adına bir planlama yaptık. Yer altında bulunan teknik altyapı tesislerinin konumlarını tespit etmek için belediye olarak çalışmalara başladık.”

İnegöl merkezinde ve Alanyurt’ta bulunan 360 km uzunluğundaki sokaklarda, mevcut kanalizasyon ve yağmur suyu şebekelerinin ölçümlerinin yapıldığını söyleyen Turgay Yel, çalışma kapsamında yapılan çalışmaları şöyle anlattı: “Kanalizasyon ve yağmur suyu şebekelerine ait muayene bacalarının tespiti ve asfalt kotuna yükseltilmesi. Hatların x-y-z değerlerinin ölçülmesi. Hatların doluluk oranları ve ekonomik ömürlerinin tespitlerinin yapılması.”

Elde edilen bilgilerin bilgisayar ortamında değerlendirilip ‘Altyapı Bilgi Sistemi’ oluşturulacağını ve yapılacak ilave çalışmalarla coğrafi bilgi sistemine entegre edileceğini belirten Yel, sözlerini şöyle tamamladı: “Mevcut altyapının tespit çalışmaları bittikten sonra, İnegöl merkez ve Alanyurt'ta kanalizasyon ve yağmursuyu projeleri hazırlanarak atık su ve yağmur suyu şebekeleri birbirinden ayrılacaktır. Bu projelerde ekonomik ömrünü yitirmeyen ve kot disiplini açısından uygun olan mevcut hatlar dikkate alınacak ve kaynak israfının önüne geçilecektir. Çalışma tamamen bittikten sonra ise İnegöl’ün altyapı haritası çıkartılmış ve bu şekilde ‘Altyapı Bilgi Sistemi’ kurulmuş olacaktır. Altyapı ile alakalı bir çalışma yapılacağı vakit ise nerde ne var kolaylıkla tespit edilecek ve yaşanabilecek problemler bertaraf edilmiş olacaktır. Bu da hem zaman hem de finans noktasında milli kaynaklarımızın tasarrufu anlamına gelmektedir.”
KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER