ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 17:44

İnegöl’de İPARD bilgilendirmesi yapıldı

İnegölde İPARD bilgilendirmesi yapıldı


İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası’nın (İTSO) ev sahipliğinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK) Bursa İl Koordinatörleri tarafından, IPARD programı kapsamında çiftçiye verilecek hibe kredi ve desteklerle ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

İTSO Konferans Salonunda gerçekleşen toplantıda, TKKD Bursa İl Koordinatörlüğü tarafından görevlendirilen uzmanlar, Proje Başvuru Yönetim Birim Amiri Bünyamin Yavuz, Kıdemli Başvuru Kabul Uzmanı Raziye Karataş, Kıdemli Yerinde Kontrol Uzmanı Nezih Erdem Bedel, ilçe genelindeki tarım ve hayvancılık sektörlerinde faaliyet gösterenlere IPARD Programı hakkında bilgiler verdi. Toplantıya İTSO Meclis Başkan Yardımcısı Ahmet Uğur, İTSO Yönetim Kurulu Üyesi Zahit Şükrü Ezim, İTSO’nun Tarım ve Hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren Üyeleri ile ilçe merkezi, belde ve köylerde tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren üreticiler katıldı.

Toplantıda açılış konuşması yapan İTSO Meclis Başkan Yardımcısı Ahmet Uğur İnegöl, sanayi merkezi olduğu kadar tarım ve hayvancılık alanında da söz sahibi olduğunu altını çizdi. Uğur İnegöl’de tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren kurum, kuruluş ve üreticilerin bilgilendirilmesi amacıyla söz konusu toplantıyı düzenlediklerinin altını çizerek, "İTSO Yönetimi ve meclisi olarak üyelerimizin ilgi duyduğu her alanda gerekli bilgilendirme toplantılarını yapmaya devam edeceğiz." dedi.

TKDK Bursa İl Koordinatörlüğü uzmanları ise Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanı ile sağlanan kaynakların kırsal kalkınma programlarında uygulanmasına yönelik faaliyetlerin gerçekleştirilmesi amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı bir kurum olarak kurulduğunu anlattı.

Uzmanlar ise yatırımcıya sağlanan hibe tutarının yüzde 75’inin AB bütçesinden, yüzde 25’inin Türkiye Cumhuriyeti bütçesinden sağlanacağını kaydetti. TKDK Bursa İl Koordinatörlüğü uzmanları, "Başvuru sahipleri sunacakları proje kapsamında makine ekipman alımı, yapım işleri, teknik proje ve iş planı hazırlama giderleri başta olmak üzere hizmet alımı ve görünürlük harcamaları için hibe desteği alabilecekler." dedi.

Öte yandan Avrupa Birliği Destekli IPARD Projesi kapsamında 2016 yılına kadar kullanılmak üzere yaklaşık 900 milyon Euro’luk tahsisatı yanında 300 milyon Euro da Türkiye desteği ile 1 milyar 200 bin Euro civarında bir kaynak oluştuğunu ve bu paranın Türkiye havuzunda beklediğini belirtildi. Türkiye genelinde 42 ilin proje kapsamında olduğu, ilk proje kabullerinin Şubat ayı içerisinde başladığı kaydedildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER