ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2014 Pazar 14:19

İMO’dan adaylara 5 Ocak çağrısı

İMOdan adaylara 5 Ocak çağrısı


Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri ve İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Nazım Biçer, Adana Büyükşehir Belediye başkan adaylarına çağrıda bulundu. Biçer, “5 Ocak Stadı’nın AVM ya da konut alanına dönüşmesine izin vermeyin. Sesinizi yükseltin.” dedi.

İMO Yönetim Kurulu Üyeleri Volkan Engin, Ahmet Berdan Dinçyürek ve Basın Danışmanı Jale Artun’la birlikte Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret eden İMO Adana Şube Başkanı Nazım Biçer, 5 Ocak Stadı’nın Toplu Konut İdaresi (TOKİ) eliyle beton yığını haline dönüştürülmemesi için yoğun mücadele verdiklerini hatırlattı. Stadyumun yıkılması halinde sosyal donatı alanlarıyla kamusal alan olması için somut projeler sunduklarını vurgulayan Biçer, “Tüm siyasi partilerin adaylarına çağrıda bulunuyoruz. Adana’nın daha çok yeşil alana, sosyal donatı alanlarına, meydanlara ihtiyacı var. Bu konudaki hassasiyetimizle hukuki bir sürece girdik. Stadyum yerinin AVM ya da konut alanı olmaması için davamızın takipçisiyiz. Özellikle büyükşehir belediye başkan adaylarının net mesajlar vermesini bekliyoruz. Biz de TMMOB olarak adayların bu konudaki açıklamalarına yönelik bir tavır belirleyeceğiz.” diye konuştu.

TOKİ AMACINI AŞIYOR

Açıklamasında TOKİ’nin çalışmalarını da eleştiren Nazım Biçer, şunları söyledi: “TOKİ, dar ve düşük gelirli vatandaşları ev sahibi yapma amacıyla kuruldu, ancak günümüzde lüks konutlar, villalar, rezidanslar inşa etmeye başladı. TOKİ amacını aşmış ve rant aracı haline gelmiştir. Adana’daki yerel inşaat firmaları, işçiler, müteahhitler nasıl iş yapacak? Yerel dinamikler nasıl harekete geçecek? 5 Ocak Stadı, Türkiye’nin en değerli yerlerinden biridir. Burayı rant aracı olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Adanalılardan ve adaylardan da bu konuda destek bekliyoruz.”

Türkiye’de 3 Mart'ı ‘İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü’ ilan ettiklerini vurgulayan Nazım Biçer, 3 Mart Pazartesi günü saat 12.00’da Adana Atatürk Parkı’nda oda temsilcileri ve işçilerle birlikte basın açıklaması yapacaklarını duyurdu. Biçer, “Açıklamamıza tüm işçi ve emekçileri, Adanalıları ve basın mensuplarını aramızda görmekten onur duyarız.” dedi.

ÇGC BAŞKANI DA YEŞİL ALAN DEDİ

İMO’nun yeni yönetiminin genç ekipten oluşmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren ÇGC Başkanı Cafer Esendemir ise Adanalıların 5 Ocak Stadı’na sahip çıkması gerektiğini söyledi. Stadyum yerinin yeşil alan olarak kamuya tahsis edilmesinin önemine işaret eden Esendemir, “Kentimizin akciğeri konumunda olan stadyum sosyal donatı alanlarıyla süslü güzel bir kamusal alan olabilir. Bu konuda tüm kesimlerden duyarlılık bekliyoruz.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER