ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 18:35

İmece usulü düğün


Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Demircili köyünde, maddi durumu iyi olmadığı için sevdiği kızı kaçırmak zorunda kalan Durna'ya köylü el birliği ile düğün yaptı.

Köyün ileri gelenleri düğün yapamayan gençler için öncelikle şehir merkezinde gezerek para topladı.
Komşuları tırnak makasından koltuk takımlarına, çamaşır makinesinden yer sofrasına kadar bütün eşyayı kendi aralarında topladı. Köy meydanında bulunan gelin ve damada ayrılan evin önünde yapılan duanın ardından, merasim sona erdi. Ardından gece köy meydanında düğün yapılırken, yine düğünde köyün ileri gelenleri davulcusundan, gelinliğe, düğün pastasından balayına kadar her türlü teferruatı düşünmeyi ihmal etmediler.

“Gelinlik giymek hayalimdi” diye konuşan gelin Elif Durna, “Ahmet’i ben çok seviyorum, bu nedenle ailemin maddi durumu iyi olmadığını için biz kaçtık ama bugün burada köylü bizleri onura etti ve düğünümüzü yaptılar. Allah herkesten razı olsun.” diye konuştu. Damat Ahmet Durna da “Biz gönlümüzü birbirimize kaptırdık ve çok seviyoruz. Yuvamızı kurmada yardımcı olan bütün köylümüze teşekkür ediyordum.” dedi.

Kız tarafının da katıldı düğünde iki aile de evlatlarının mutlu günlerini görmekten dolayı gururlanırken, gelinin babası Yusuf Kır, “Bize el uzatan köyün büyüklerinden Allah razı olsun.” diye ifade etti. Kızın babası Yusuf Kır da kendisine gelerek gençlerin düğününü yapmak isteyen köylüye binlerce kez teşekkür ederken, kızlarının evden kaçmasın rağmen her zaman onların mutluluğu için var olduklarını ve kızlarının her zaman arkasında oldukların söyledi.

Köylüler ise şunları ifade ettiler: “Köyümüzde kaçarak evlenmek isteyen bu gençlere el uzatmak istedik. Önce şehir merkezine inerek esnaftan para toplandı, ardından düğün merasimi için gerekli olan asbap biçme, kına gecesi ve düğün tertip edildi. Genç çiftin yuvasını kurmak için gönlünden kopanı getiren tüm köylüden Allah razı olsun.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER