ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 11:28

İlkadım ilçesi Güney istikametinde genişleyecek

İlkadım ilçesi Güney istikametinde genişleyecek


Samsun İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, ilçesinin güneyinde yeni bir şehrin temellerini atacaklarını açıkladı. Demirtaş, yapılacak imar çalışmalarıyla ilçenin güneyinde 2 katlı müstakil evlerden oluşacak yeni bir şehir inşa edeceklerini kaydetti.

İlkadım Belediyesi tarafından her akşam farklı iki mahallede kurulan gezici iftar çadırlarının son durağı Kavacık ve Uzgur mahalleleri oldu. Eşi Lüffiye Demirtaş ile birlikte mahallelerde kurulan iftar çadırlarını ziyaret eden Demirtaş, vatandaşlarla kucaklaşarak sohbet etti. İftar sonrasında ise vatandaşların mahallerinde yapılan jeolojik zemin etüd ve imar çalışmaları hakkındaki sorulara cevap veren Demirtaş, 3 yıldır büyük uğraş verdikleri jeolojik zemin etüd çalışmaları sonrasında yapılacak olan planlamalarla İlkadım ilçesinin güneyinde ‘Huzurlu Şehirler, Huzurlu Mahalleler’ sloganıyla yeni bir şehrin temellerini atacaklarını vurguladı.

JEOLOJİK ZEMİN ETÜD ÇALIŞMALARI SON AŞAMADA

İlkadım ilçesindeki kentleşmenin güney paralelde gelişmesinin adımlarını attıklarını ifade eden Necattin Demirtaş, “Üç yılı aşkın bir süredir Uzgur, Kuşculu, Ahullu, Toybelen, Kapaklı, Çivril, Kıran ve Çatalarmut mahallerinde jeolojik zemin etüd çalışmaları yapıyoruz. Çalışmalarımız son aşamaya geldi. Afet İşleri Genel Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü nezdinde yürütülen çalışmalarımızın son kontrolü ve incelemeleri yapılmaktadır. Biz, çalışmalarımızda sona geldik. Sonuçları bekliyoruz.” dedi.

YENİ KENT PLANLAMASI

Samsun'un en eski yerleşim merkezi olan İlkadım ilçesinin güneye doğru gelişmesinin önünü açacak çalışmaya imza attıklarını kaydeden Başkan Demirtaş, “İlkadım ilçesinin geleceğini kurtaracak çalışmalar yaparak yeni bir kentleşme ve konut alanı oluşturuyoruz. Jeolojik zemin etüd çalışmalarımızın sonunda yapacağımız imar çalışmalarımızla yeni bir kent kuracağız. 1/1000 ve 1/5000'lik imar planlarıyla yapılacak çalışmalarla İlkadım ilçemizde yeni kentleşme alanları oluşturacağız.” açıklamasında bulundu.

HUZURLU ŞEHİRLER, HUZURLU MAHALLELER

Başkan Demirtaş, yapılacak planlamalarla İlkadım ilçesinin güney koridorunda kuracakları mahallelerde müstakil evler kurulacağını ifade etti. Demirtaş, şöyle dedi: "Bu bölgede yüksek katlı apartman ve sitelerin kurulmasına fırsat vermemeyi düşünüyoruz. İki katlı müstakil evlerin kurulmasıyla oluşacak mahallerde site ve apartman dairelerinde kaybolan komşuluk ilişkilerini bu sayede güçlendireceğiz. ‘Huzurlu Şehirler, Huzurlu Mahalleler’ sloganıyla İlkadım ilçesinin güneyinde müstakil evlerden oluşacak olan yeni kentleşme alanıyla şehir nefes alacak. Müstakil evlerde vatandaşlar şehrin keşmekeşliğinden kurtulacak. Doğa ile iç içe yaşam tarzının olacağı dubleks tarzı evlerde evin önündeki bahçeyle uğraşarak doğayla meşgul olacak. Sosyal donatı alanlarının da düşünüldüğü planlamada vatandaş, huzurlu bir yaşam bulacak. Modern mimari ile Selçuklu mimarisinin harmanlanarak inşa edilecek olan evlerde komşuluk ilişkileri de güçlenecek.” KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER