ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2014 Salı 11:52

İlk ve ortaokul öğrencileri 2 ayda model uçak yapmayı öğrendi


İkokul ve ortaokul öğrencileri, Türk Hava Kurumu'nun (THK) desteği ile iki aylık bir çalışma sonucu 'Türk Hava Kuşu Ata Planör Model Uçağı' yapıyor.
Ankara Pursaklar ilçesindeki Özel Mehmet Eroğlu İlkokul-Ortaokul öğrencileri, öğretmenlerinin teşviki ve THK'nun desteği ile model uçak yapmaya başladı. Öğrenciler uzun uğraş, sabırlı ve dikkatli çalışmayla ortaya çıkardıkları uçakların havada süzülüşlerini de keyifle izliyor.
Öğretmen Ali Aktaş uçak projesiyle ilgili verdiği bilgide, öğrencilerin yaklaşık 2 aydır model uçak yapımıyla uğraştına işaret ederek, "Amacımız öğrencilere öncelikle sabrı öğretmek ve küçük şeylerin aslında ayrıntılı parçalardan oluştuğu gösterebilmektir." dedi.

ÖĞRENCİLER MEMNUN

Model uçak çalışmalarının yanı sıra Özel Mehmet Eroğlu İlkokul-Ortaokulunda; sanat, spor ve mizik alanlarında kişisel gelişimi sağlayan aktivite kolları da bulunuyor. Öğrenciler ilgi alanlarına göre istedikleri alanda yeteneklerini ortaya koyabiliyor. Müzik Okulu’nda ney, gitar, piano, bağlama çalmayı öğrenen öğrenciler, Sanat Okulu’nda beyin gelişimini artırmak için çeşitli aktiviteler yapılıyor. Bilim-Robot Tasarımı seçenler ise robotun ileri ve geri gitmesini sağlayan motorlar ve robotun ne görev yapması gerektiğini gösteren motorlarla uğraşıyor.Bilim-Robot Tasarımını seçen öğrenci Furkan Gür, "Bana zeka geliştirici olarak geliyor. Zekam gelişiyor, el becerilerim gelişiyor. O yüzden robot kulübüne baktım. Bana bu iyilikleri sağlıyor." derken Yeşilelma Kolu öğrencisi Zeynep Yıldız da; dikiş dikmeyi, kendi kendine yemek yapabilmeyi öğrendiği belirterek, "Kendi işlerimi kendim halletmeyi öğrendim. İlk kek yapmayı öğrendiğimde misafirimize kek yapıştım." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER