ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ocak 2014 Pazartesi 16:47

İhracat, kasım ayında yüzde 31 oranında arttı

İhracat, kasım ayında yüzde 31 oranında arttı


Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) verilerine göre, 2013 yılı kasım ayı ihracat rakamları, bir önceki aya göre yüzde 31,1 oranında, geçen yılın kasım ayına göre de yüzde 21 oranında artarak 177,5 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Eylül ayı ihracat rakamları hakkında bilgi veren Kayseri Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak, “Kasım ayı, ihracat açısından oldukça iyi geçen bir ay oldu. İhracatta bu ay bir önceki aya göre yüzde 31’lik bir artış olduğunu ve 177,5 milyon dolara geldiğini görmekteyiz. Bir önceki yılın aynı ayına göre yine yüzde 21’lik bir atış var. Kasım ayı sonu itibari ile 2013 yılı ihracat rakamlarımız 1 milyar 600 milyon dolara ulaşmış durumdadır.” dedi.

İhracatta, yine Irak’ın açık ara önde olduğunu, ardından Almanya ve İtalya’nın geldiğini belirten Başkan Boydak, en çok ihraç edilen ürünlerin sırası ile demir-çelik, sac, iletken maden, mobilya ve tekstil olduğunu, HES Hacılar San. ve Tic. A.Ş, Boydak Dış Ticaret A.Ş.ve Boyteks Tekstil San. ve Tic. A.Ş’nin ise ihracatçı firmalar arasında ilk üç sırayı aldığını açıkladı.

Boydak, 2013 yılı kasım ayında farklı sektörlerde 181 firmanın ve ihraç kayıtlı 51 üyenin ihracat yaptığını ifade ederek, “Aralık ayı rakamlarımızın da bu mertebede çıkması ile 2 milyar bandına az bir rakam kalmış oluyor. 2014 yılında da 2 milyarlık ihracat rakamını çok rahat bir şekilde gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Yıllık bazda ihracat rakamlarımızda yüzde 4,5’lik bir artış var ki biliyorsunuz Türkiye’nin genel ihracat rakamlarında sıfıra yakın bir artış var. Dolayısı ile Kayseri’nin bu rakamlarını güzel bir gelişme olarak değerlendirebiliriz. Bu vesile ile ben tüm üyelerimizi kutluyor, bereketli bir 2014 diliyorum.” diye konuştu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER