ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 16:30

İftarda sigara, damar sistemi dengesini bozuyor

İftarda sigara, damar sistemi dengesini bozuyor


Uzmanlar, Ramazan ayında oruç tutan sigara tiryakilerine özellikle iftarda sigara içmemeleri çağrısında bulunuyor. Gün boyu aç kalan kişinin kan şekerinin düştüğünü belirten uzmanlar, aniden alınan nikotinin vücudun tüm damar sistemini bozabileceğine dikkat çekiliyor.

Özel Selçuklu Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ahmet Hamamcı,Ramazan ayında mide ve diğer sindirim problemleri yaşamak istemeyenlere iftarda özellikle sigaradan uzak durmalarını çağrısında bulunuyor. Dr. Hamamcı, sigaranın mideye de ciddi zararlar verdiğine dikkat çekerek orucun kesinlikle sigarayla açılmaması uyarısında bulunuyor. Reflü hastalığı olanların kesinlikle sigaradan uzak durması gerektiğini belirtiyor. Gün boyu nikotin gibi zararlı bir maddeyi almayan vücuda iftar öncesinde yapılan nikotin yüklemesinin son derece zararlı olduğunu vurgulayan Dr. Hamamcı, "Aç kalan kişinin kan şekeri önemli ölçüde düşer, bunun üzerine aniden alınan sigara hızlı bir baş dönmesine neden olur. Nikotin ve diğer zararlı maddelerin değerleri hızla yükselir ve tüm damar sisteminin dengesini bozabilir." dedi.

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Hamamcı, Ramazan ayında özellikle reflü, gastrit, irratbl barsak sendromu gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları şikayetlerinin arttığına vurgu yapıyor. Hamamcı, oruç tutarken hem orucun manevi değerini hem de sindirim sistemi sağlığını koruyabilmek için ağır yemeklerden, hamur işlerinden, tatlılardan, çay, sigara, kahve tüketiminden ve yağlı gıdalardan uzak durulması gerektiğini ifade ediyor.

RAMAZAN’DA ACİL NİTELİKLİ MİDE RAHATSIZLIKLARI ARTTI

Ramazan ayında acil nitelikli sindirim sistemi rahatsızlıklarının arttığına dikkat çeken Dr. Ahmet Hamamcı, "Bu durum iftarda yenen aşırı ve yağlı yemeklerden ve hızlı kafein, nikotin yüklemesinden kaynaklanıyor. Vatandaşlarımız iftar sonrasında rahatsızlanınca hastanelere koşuyor. Durum böyle iken acil niteliği taşımayan sindirim sistemi rahatsızlıklarıyla alakalı poliklinik başvurularının da azaldığını görüyoruz. Yani orucun anlamına ve sağlığın gereklerine uygun hareket edenler için Ramazan ayı sindirim sistemi için yarar sağlıyor. Fakat, orucun maneviyatına ve sağlığa aykırı hareket edenler ise aksine zarar görüyor." şeklinde uyarıda bulunuyor.

HAFİF GIDALAR TERCİH EDİLMELİ VE YAVAŞÇA TÜKETİLMELİ

Ramazan ayında oruç tutanların iftarda ‘Gün boyu bir şey yemedim’ düşüncesiyle aşırı yemek yemeleri gerektiğini aktaran Hamamcı, "Özellikle Ramazan ayında oruç tutanlar yavaş yavaş ve hafif gıdalarla beslenilmelidir. Sahur kesinlikle atlanmamalı ve sahur öğünü de hafif, gün boyu tokluk hissi verecek gıdalarla geçirilmelidir. Beslenme düzenini rahatlıkla planlayabilmek için gerekirse bir beslenme uzmanına danışılmalıdır." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER