ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Rüzgarlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ekim 2013 Pazartesi 17:31

İçme suyu sorunu çözülen köylerde çifte bayram var

İçme suyu sorunu çözülen köylerde çifte bayram var


Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde Kurban Bayramı öncesinde içme suyu problemi çözülen köyler çifte bayram yaşıyor. AK Parti Zonguldak Milletvekili Ercan Candan, “Ereğli’nin tüm köylerinin, Alaplı’nın tüm köylerinin su problemini halletmek istiyoruz.” dedi.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Ercan Candan, Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, Bazı İl Genel Meclisi üyeleri ve AK Parti Ereğli İlçe Teşkilatı mensuplarıyla birlikte, Pembeciler, Gebe ve Bakırlık köylerinin içme suyu ihtiyacını gidermeye yönelik inşa edilen grup suyu tesislerinde incelemelerde bulundu. Candan Yaraşlı Köyü Soğuksu mevkiinde bulunan su kaynağı ve deposuyla, Yaraşlı köyü Dereköy piknik alanında bulunan terfi istasyonunda incelemeler yaparak, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Candan, Çay ve beraberindekiler daha sonra da Gebe köyüne geçerek, ana su dağıtım depolarını inceledi.

Candan, burada yaptığı açıklamada, Yaraşlıyörük köyü, Gebe köyü, Pembeciler ve Bakırlık köyünün içme suyu için grup suyunda çalışmaların tamamlandığını söyledi. Kaynaktan çıkan suyun Yaraşlı’ya verildiğini ifade eden Candan, şöyle konuştu: “Köylerimizin en büyük problemi su. Biz vekil olduğumuzdan beri farkına vardığımız ve köylerimizin en büyük muzdarip olduğu konu susuzluk konusu. Özellikle yazın, Karadeniz gibi yağmurun bol olduğu yerde susuzuz demek kadar büyük acizlik yoktur. Onun için biz vekilliğimizde, köylerimizin su problemini çözeceğiz. İnşallah Sayın Kaymakamımızla beraber karar verdik. Ereğli’nin tüm köylerinin, Alaplı’nın tüm köylerinin su problemini halletmek istiyoruz. Bu bağlamda Ballıca’nın su sorununu hallettik. Düzpelit’in su sorununu hallettik. Topallı’nın su problemini hallettik. Esas çok büyük, kronik bir su problemi olan Çiğdemli’nin su problemini hallettik. Çiğdemli’nin 30 yıldır su problemi vardı. Onu da çözdük. İnşallah bayramdan sonra Kızılca ve Ketenciler’in su problemini de halledeceğiz. Allah ömür verirse, önümüzdeki birkaç yıl içinde Ereğli ve Alaplı’nın su problemlerinin hepsini çözeceğiz. Alaplı’nın ve köylerinin su ihtiyacını 70 yıl boyunca su ihtiyacını karşılayacak bir gölet yapıyoruz. Ormanlıcuma tarafında da bir gölet yaparak o havzanın su problemini çözeceğiz. Çaylıoğlu bölgesinde de bir gölet yaparak o havalinin su problemini çözeceğiz.''

ÇAY: KISA ZAMANDA TAMAMLADIK

Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay da yaptığı konuşmada verdiği destekten ötürü Zonguldak Valisi Ali Kaban ve Milletvekili Candan’a teşekkür ederek şunları söyledi: “Şu anda yapılan iş 360 gün sürecek bir iş. Bu işi 180 günde bitiriyoruz. Bu vesileyle emeği geçen Sayın Valimize, Sayın Milletvekilimize teşekkür ediyorum. Bize düşen işi hızlandırmaktı. Biz de kısa sürede, özel idare ekiplerimizle gece gündüz çalışarak köye suyu verdik. Daha önceki ziyaretlerimizde milletvekilimiz suyu bayramda akıtacağız demişti. Gerçekten de böyle oldu. Bayramda akıtmak kısmet oldu. 4. ayda ihale yapıldı, 5. ayda yer teslimi yapıldı. Kısa zamanda da tamamladık. KDV dahil 1 milyon liranın üstünde bir yatırım.”

MUHTAR ALAR: ÇİFTE BAYRAM YAŞIYORUZ

Gebe Köyü Muhtarı Adnan Alar da “Çataklı altındaki sondaj kuyusundan, bayram öncesinde köylümüz susuz kalmasın diye yapılan bir çalışmanın açılışı için toplandık. Sayın Vekilim salisesine kadar bunu takip etti. Bugün bayram arifesinde ikinci bayramlarını yapıyoruz. Köyüm ve diğer köyler adına kendisine teşekkür ediyorum. Allah da onu sevindirsin.” dedi.

Candan ve Çay, ziyaret ettikleri köylerde vatandaşlarla sohbet ederek hatırlarını sordu.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER