ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Eylül 2013 Perşembe 18:12

Hükümlüler eğitim protokolü ile rehabilite edilecek

Hükümlüler eğitim protokolü ile rehabilite edilecek


Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı'na bağlı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörlüğü arasında ‘Eğitim’ protokolü imzalandı. Kahramanmaraş Adliye Sarayında düzenlenen imza törenine Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük ve KSÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan katıldı.

İmza töreninde konuşan Başsavcı Küçük, Türkiye’de cezaevinden çıkıp yeniden suç işleme oranının yüzde 2,5 olduğunu belirtti. Bu rakamın Kahramanmaraş’ta çok daha düşük olduğunu ifade eden Küçük, bu tip projelerin hem Türkiye hem de il için büyük önem taşıdığını vurguladı. Denetimli Serbestlik Müdürlüğünün yeni bir faaliyet alanı olduğunu hatırlatan Küçük, “Cezasını çekip tahliye olan, daha doğrusu toplumla cezaevi arasında gidip gelen ve suçunu çektikten sonra dönen mahkumlarımız için bizler eğitim çalışmaları ve iş iyileştirme faaliyetleri yürütmekteyiz. Bu doğrultuda üniversitemizle, cezaevinden tahliye olan 6291 sayılı yasa kapsamında denetimli serbestliğe tabi olan hükümlülerimizle ilgili eğitim protokolü imzalamış bulunmaktayız” dedi.

Mahkumların suç işleyerek toplumla bağını koparttığına işaret eden Küçük, kopan bu bağın rehabilite edilerek yeniden kurulacağını dile getirdi. Eğitim ve rehabilitasyon faaliyetlerinin bireylerin yeniden topluma kazandırılması amacıyla düzenlendiğini aktaran Küçük: “Bizim asıl amacımız bu insanları topluma yeniden suç makinesi olarak dönmesini engelleyerek, terbiye dilmiş, rehabilite edilmiş, topluma kazandırılmış fertler olarak geri göndermek niyetindeyiz. Amaç her zaman cezalandırmak olmamalı. Aynı zamanda eğitim de olmalı.” diye konuştu.

Rehabilite edilen mahkumlara belediye, sosyal yardımlaşma ve dayanışma fonları, İş-Kur ve çeşitli sivil toplum örgütlerinden kredi sağlayarak iş kurma olanağı da verdiklerini anlatan Küçük şunları kaydetti: “Mahkumlar topluma geldiğinde pişman olmuş insanlar olarak, topluma faydalı birer fert olarak içimizde yer alıyorlar. Bu sayede toplum içerisinde onlara karşı ön yargıda kırılıyor. Adliyemizde görüyorsunuz, çay ocaklarımızı, yemek hanemizi, kantinimizi, temizliğimizi onlar vasıtasıyla yapıyoruz. Bu insanlar bir anlamda daha topluma çıkmadan, toplamla irtibatını kurmaya başlıyor. Ayrıca küçük bir cüzi rakamda olsa harçlık da alıyorlar.”

KSÜ Rektörü Prf. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan da, cezasını çeken insanların yanılışlarının düzeltilmesi ve hayata yeniden uyum sağlayabilmesi adına çalışmanın büyük önem taşıdığını kaydetti.

Konuşmaların ardından Başsavcı Küçük ile Rektör Karaaslan arasında protokol imzalandı. Yapılan protokol gereği, yasa kapsamında ceza infaz kurumu tarafından salıverilen hükümlüler ile denetim altında bulunan yükümlülerin ıslahı, suçla mücadelede ve suça karışmış kişilerin rehabilitasyonunda diğer kamu kurum ve kuruluşlarının bu sürece dahil edilmesi, KSÜ'de görevli akademik personelin Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nün gerçekleştireceği eğitim ve iyileştirme çalışmalarında görev alması ön görülüyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER