ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 11:14

"Hububatta bu yıl üreticinin yüzü gülüyor"

"Hububatta bu yıl üreticinin yüzü gülüyor"


Karaman'da hububat tarımı yapılan arazilerde dane kaybını en aza indirmek için 23 personelle bin 535 milyon dekar hububat alanında, biçerdöver operatörü kontrollerinin devam ettiği açıklandı.

İl genelinde arpa ve buğday hasadına başlandığını, ürün rekoltesinde geçen yıla oranla ciddi manada artış olduğunu belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Karaman İl Müdür Vekili Mehmet Öztiryaki, "Bu sene geçen senelere nazaran yüzde 30 ile 40 gibi bir toplam ürün artışımız bulunmaktadır. Buğdaylarda, bir dekarda, kıraç alanlarda 300 ile 400 kilogramın üzerinde, sulu alanlarda ise 500 kilogramın üzerinde ürün alacağımızı göstermektedir. Üreticilerimiz emeklerinin karşılığını bugünlerde alacaklardır. Hasat sırasında ürün kaybı yaşanmaması için gerekli kurallara titizlikle uyulmalıdır. Bu konu hakkında İl Müdürlüğü olarak dane kaybını en aza indirmek için ekiplerimiz Karaman’daki hasat çalışmalarını sıkı bir şekilde kontrol etmektedirler." dedi.

Karaman’da hasat döneminde yaşanan en büyük sıkıntılardan birinin anız yangınları olduğunu vurgulayan İl Müdür Vekili Mehmet Öztiryaki, toprağa ve çevreye büyük zararlar veren anız yangınlarının yasak olması nedeniyle anız yakanlar hakkında yasal işlem yapılacağını, vatandaşların bu konuda dikkatli olmalarını, anız yakılması olayı gördüklerinde; 177 orman yangını, 156 Jandarma imdat, 155 Polis İmdat ve 110 İtfaiyeye ücretsiz olarak bildirebileceklerini belirtti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER