ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Ekim 2014 Pazar 13:40

HSYK seçimleri devam ediyor

HSYK seçimleri devam ediyor

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) 10 asıl 6 yedek üyesini belirlemek için yapılan seçimler devam ediyor.


HSYK’nın 10 asıl 6 yedek üyesini belirlemek üzere 12 bin 520’si adli, bin 474’ü idari yargıdan olmak üzere 13 bin 994 hakim ve savcı oy kullanacak. Seçimde adli yargıdan 7 asıl, 4 yedek üye, idari yargıdan 3 asıl 2 yedek üye belirlenecek. Üyeler 4 yıl görev yapacak. Seçimde, 45’i adli yargı, 16’sı idari yargı olmak üzere 61 aday yarışıyor.

Ankara Adliyesi’nde ise 2 bin 644 adli, 666 idari hâkim ve savcı oy kullanıyor. Ankara Adliyesi’nde adli yargı için 17, idari yargı için ise 4 sandık kuruldu.

“GRUPLARIN DEĞİL, HAKİM SAVCILARIN OLUŞTURDUĞU BİR LİSTENİN GALİP GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Oy verme işleminin devam ettiği sırada HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Fethi Şahin ve Adalet Bakanı Müsteşarı Kenan İpek de adliyeye geldi. Oy kullandıktan sonra adliye çıkışında konuşan Okur, “Bugün çok önemli bir seçim yapıyoruz. Memleketimize, milletimize ve yargı camiasına hayırlı olsun. Akşam sandıklar açıldıktan sonra sonuçları hep birlikte göreceğiz. İnşallah memleketimiz için hayırlı sonuçlar çıkacağını düşünüyorum ben. Açıkçası grupların değil, hakim savcıların oluşturduğu bir listenin galip geleceğini, hakim savcıların bu listelerin içerisinde güvendiği isimlere oy vererek güzel bir liste çıkaracağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Öte yandan, seçimin gerçekleştiği Ankara adliyesinde güvenlik güçleri tarafından yoğun güvenlik önlemi aldı. Oy kullanma işlemleri ise saat 17.00’ye devam edecek.

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER