ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 17:08

Hollanda da yapılan tohum analizleri artık Antalya’da yapılıyor

Hollanda da yapılan tohum analizleri artık Antalyada yapılıyor


Yurt dışında yapılan tohum analizleri artık Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nde de (BATEM) yapılıyor.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) desteklediği projeyle daha önce yurt dışında yapılabilen tohum analizleri artık altyapısı güçlendirilen BATEM Teknolojik Bitki Koruma Laboratuvarı’nda gerçekleştiriyor. Antalya, Burdur ve Isparta’da yerli tohumculuk ve fide sektörünün gelişmesine büyük katkı sağlayan projeyle tohumların analizlerinin süresi de 2 haftadan 2 saate düştü. BAKA’nın doğrudan faaliyet kapsamında desteklediği diğer araştırma projesinde de, tıbbi ve aromatik bitki işletmelerinin yapısal analizi yapılarak muhtemel tehlikelere karşı alınacak tedbirler tespit edildi.

    BAKA’nın 2011 yılı Mali Destek Programı’ndan destek alan BATEM’in ‘Bitki Koruma Laboratuvarı’ projesiyle bitki koruma laboratuvarının mevcut altyapısı güçlendi. Yerli tohumculuk ve fide sektörünün gelişmesine önemli katkı sağlayan proje ile daha önce yurt dışında yapılabilen analizlerin teknolojik bitki koruma laboratuvarında yapılabilmesi mümkün hale geldi.

    Proje kapsamında altyapısı güçlendirilen ve alınan 21 makine ile optimizasyonu sağlanan laboratuvar artık özellikle Hollanda’da yapılan tohum analizlerini yapmaya başladı ve üreticiler analizler için yurtdışına bağımlı olmaktan kurtulmuş oldu. BATEM Bitki Sağlığı Bölüm Başkanı Ali Öztop, BAKA’nın hibe desteği ile gerçekleştirdikleri projeyi anlattı. Projeyle yenilenen Çallı’daki teknolojik bitki koruma laboratuvarı ile tohum ve fide üreticilerinin ihtiyaç duyduğu analizleri hızlı ve güvenli olarak yapmaya başladıklarını söyleyen Ali Öztop, daha önce iki haftada süren tohum analizlerinin projeyle alınan cihazlarla 2 saatte yapılır hale geldiğini belirterek BAKA’ya destek için teşekkür etti.

    Projelerle Antalya tarımına önemli katkılar sağlandığını belirten BATEM Müdürü Dr. Abdullah Ünlü, BAKA’nın hibe destekleriyle yürüttükleri 2 projeden de çok başarılı sonuçlar elde ettiklerin kaydetti. BAKA’ya bugüne kadar süre gelen işbirliği ve tarıma verdiği destekler için teşekkür eden Müdür Ünlü, önümüzdeki süreçte bölge tarımına değer katacak projelerde birlikte çalışmak istediklerini ifade etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER