ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Eylül 2013 Perşembe 15:01

Hisarcık bölgesi suya kavuştu


Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Hisarcık bölgesi Koramaz mevkiinde yapılan çalışma ile yüzyıllardır suya hasret 300 bin metrekare alanın suya kavuşturulduğunu bildirdi.

Melikgazi ilçesi Hisarcık Bölgesi Koramaz mevkiinde normal sulama kanalından 50 metre yükseklikle bulunmasından dolayı sadece yağmur suları ile tarım yapılabildiğini hatırlatan Başkan Büyükkılıç, öncelikle 2 bin 200 metre uzunluğunda sulama kanalı inşa ettiklerini ve bu kanalın sonunda 100 tonluk bir su deposu inşa ederek bu depodan yukarıya su verildiğini belirtti.

Memduh Büyükkılıç, “Melikgazi’nin doğal ve çevre konumundan dolayı bağ ve bahçelik alanlarda oturanlar için tarım alanlarını sulamaları için 100 tonluk su deposu inşa ettik. Bu depodan 50 metre yüksekliğe 2200 metre uzunluğunda kanal inşa edildi. Böylece hayal olan ve yıllardır yağmur suları ile tarım yapılan 300 bin metrekare alanlar artık istenildiği zaman sulanabilinecek tarım alanları oldu. Böyle mülk sahipleri daha fazla ürün alabilecekleri gibi mülklerinin değer kazandı dolayısı ile ekonomiye katkı sağlandı.” dedi.

Bölge halkı da memnuniyetlerini belirterek sulanmayan susuz topraklarda artık su hasretinin bittiğini ve bundan dolayı Başkan Memduh Büyükkılıç’a ve ekibine teşekkür ettiklerini kaydettiler.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER