ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 17:15

Hijyen eğitimi alan kantincilere sertifikaları verildi


Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, mesleğinin ahlak ve haysiyetine sahip çıkan gerçek işletmelerin her zaman yanında olduklarını söyledi. Coş, bu konuda hassasiyet göstermeyen, çeşitli kolaylıklara kaçmak suretiyle gerçek esnaf ve sanatkârı zora düşüren merdiven altı işletmelerle mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti.
İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce ‘Okul kantinlerine dair özel hijyen kuralları yönetmeliği’ kapsamında hijyen eğitimleri sertifika dağıtım töreni düzenlendi. Müdürlük bahçesinde gerçekleştirilen programa katılan Vali Coş, “Eğer ürettiğiniz gıdayı gönül rahatlığı ile kendiniz ve çocuklarınıza yedirmiyorsanız o ürünü satmayacaksınız. Gıdanın üretiminden satış noktalarına kadarki aşamalarda yasayla öngörülen hijyen kurallarına dikkat edeceksiniz. Bunun istisnası ve tavizi yoktur.” dedi.
‘Temizlik imandan gelir’ anlayışı özellikle bozuk ve evsafına uygun olmayan standart dışı, günü geçmiş gıdaların hiçbir şekilde satışa sunulmamasının önemli olduğunun altını çizen Coş, bu tür işletmelerin tespiti halinde en ağır şekilde cezalandırılması hususunun bizzat takipçisi olduğunu ifade etti. Coş, şöyle devam etti: “Bunu şunun için yapıyoruz: Aynı zamanda bu konuda titiz olan işletmelerle, gerekli hassasiyeti göstermeyen sözde firmalar arasındaki haksız rekabeti ortadan kaldırmak istiyoruz. Müşteriyi velinimet bilen bir anlayışla işini yürütenle, ‘ne tutturabilirsem kardır’ diye hareket eden; hiçbir kuralla uymayan ve temel amacı ‘para kazanayım da nasıl olursa olsun’ diyen sözde işletmeciler arasında bir ayrım yapılmasını arzu ediyoruz. Bu kişilerle mücadele sadece Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün değil, aynı zamanda Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de görevi olacak. Okullarımız bünyesinde faaliyet gösteren kafeterya, yemekhane, kantin ve çay ocağı gibi yerlerin sağlık kurallarına uygun faaliyet göstermesi Milli Eğitim yöneticileri de gayret ve dikkat gösterecekler. Biz de bizzat takipçisi olmaya gayret edeceğiz.”

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamit Aygül de Adana’nın gıda konusunda marka bir şehir haline gelmesi için gerekli çalışmaları yaptıklarını kaydetti. Daha önce fırın çalışanlarına yönelik kapsamlı bir eğitim programı uygulamaya koyarak yaklaşık bin 500 kişiye eğitim verdiklerini hatırlatan Aygül, “Şimdi ise bin 16 okul kantini çalışanına eğitim vererek, sertifika almalarına yönelik çalışmalarımızı tamamladık. Böylece öğrencilerimize daha kaliteli hizmetin yanı sıra daha güvenli gıda sunulmasını sağlamayı amaçlamaktayız. Okullara dönük hijyen eğitimlerimiz personelin eğitim düzeyi ve becerileri de dikkate alınarak zaman içerisinde tekrarlanacaktır. Bugüne kadar 971 bakkal çalışanına hijyen eğitimi verildi.” şeklinde konuştu.

Daha güvenilir gıdaya ulaşılması için işletmelere ilişkin denetimlerinin devam ettiğini hatırlatan Aygül, 2011’de 7 bin 87 olan denetim sayısının 2012’de 22 bin 308’e; 2013’ün 8 ayında ise 17 bin 363’e çıktığını ifade etti. Adana Kantinciler ve Simit İmalatçıları Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Tunç ise gıda yönetimi ve tüketimi aşamalarında gıda güvenliği bilincinin oluşturulmasının önemi üzerinde durdu. Vali Yardımcısı Halis Aslan, Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kazım Barışık, okul müdürleri ile diğer ilgililerin katıldığı organizasyonda hijyen eğitimi alan kişilere sertifikaları verildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER