ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ekim 2013 Salı 11:30

Hessen’de koalisyon görüşmeleri 4. turuna girdi


Almanya’nın Hessen eyaletinde koalisyon pazarlıklarının 3. turundan da netice alınamazken, Hıristiyan Demokratlar ve Yeşiller 4. turda da görüşmelere devam edeceklerini açıkladı. Taraflar Frankfurt havalimanı konusunda yine anlaşamadı.

Almanya’nın Hessen eyaletinde 22 Eylül’de yapılan seçimlerden sonra koalisyon hükümeti kurmak için siyasi partiler görüşmelerini sürdürüyor. Hiçbir partinin mutlak çoğunluğu sağlayamadığı seçimlerde hükümet koalisyonla kurulacak. Bir kez daha masaya oturan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve Yeşiller Partisi 3. tur görüşmelerde de anlaşma sağlayamadı.

Taraflar Frankfurt havalimanının statüsü konusunda herhangi bir ilerleme kaydedemedi. Yeşiller, havalimanının 3. pistine karşı çıkıyor, gece uçuş yasağı süresinin artırılmasını istiyor. CDU ise ülkenin en büyük havalimanının aynı zamanda bölgenin en büyük “işvereni” konumunda olduğunu savunuyor ve genişletilmesini istiyor.

Koalisyon görüşmeleri sonrası açıklama yapan CDU lideri ve görevdeki Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier, “yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini” söyledi. Yeşillerin Hessen Teşkilatı Başkanı Tarık Al-Wazir ise “görüşmeler derinleştikçe ayrılık noktalarının netleştiğini” kaydetti. Ancak koalisyon pazarlıklarının süreceğini vurguladı. Taraflar, 12 Kasım’da yeniden masaya oturma konusunda fikir birliğine vardı.

Öte yandan eyaletteki diğer koalisyon ihtimalleri için de pazarlıklar sürüyor. Sosyal Demokratlar (SPD), Yeşiller ve Sol Parti cuma günü üçlü hükümeti görüşecek. CDU ve SPD ise büyük koalisyon için 6 Kasım’da masaya oturacak.

Hessen’de yılan hikayesine dönen koalisyon pazarlıklarının yıl sonuna kadar süreceği tahmin ediliyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER