ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 14:34

Hemşire adaylarından yerleştirme sonuçlarına itiraz

Hemşire adaylarından yerleştirme sonuçlarına itiraz


Yaptıkları 30 tercihten hiçbirine yerleşemediklerini gören sağlık meslek lisesi mezunu 4 öğrenci, kendilerinden daha düşük puanlı adayların yerleştirildiği iddiasıyla ÖSYM’ye itiraz dilekçesi gönderdi.

Samsun’un Terme ilçesinde sağlık meslek lisesinden bu yıl mezun olan ve üniversite sınavına giren 4 öğrenci, aldıkları puanlarla kesin gözle bakmalarına rağmen yerleşememeleri karşısında şaşırdılar. Adaylar, kendilerinden daha düşük puanlı adayların, yazdıkları okullara yerleştirildiği iddiasıyla ÖSYM’ye itiraz dilekçesi gönderdi. Liseden yeni mezun olan Cahide Beyza Sayılır, Merve Özbek, Hatice Alparslan ve Gamzenur Özçelik, kendilerine tanınan 30 tercihi de doldurarak okul seçtiklerini, fakat sonuçlar açıklandığında hiçbir tercihin gerçekleşmemesine şaşırdıklarını belirtti.

Cahide Beyza Sayılır, “276 puanla 4 bin 312’nci sırada yer almama rağmen Çorum, Sinop, Ordu, Artvin illerinde bulunan okulların hemşirelik bölümlerini tercih ettim. Puanım yetmesine rağmen okullara kayıt hakkı elde edemedim, bu okulların bölümlerine 250 puanla bile öğrenci alındı.” iddiasında bulundu.

Kılavuzu inceleyen aileler, aynı sınıftan 4 kız arkadaşın da bu şekilde yerleşemediğini fark eden aileler, öğrencilerin hazırladığı dilekçeleri ve kendilerinden daha düşük puanlı adayların yerleştirildiğine dair evrakla birlikte ÖSYM Başkanlığı’na gönderdi. Aileler, bu duruma tepki göstererek, yanlış düzelmediği takdirde çocuklarının haklarını yargı yoluna başvurarak arayacaklarını belirttiler.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER