ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 15:00

Hazır giyimcilere proje eğitimi


Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), üyesi olan firma temsilcilerini AB Proje Yazma Eğitimi’nde bir araya getirdi. Eğitimde, Bursa Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezi’nden Arzu Erdi tarafından, Avrupa Birliği fonları, Ulusal Fonlar ve Avrupa Birliği Mali Yardımları konularında bilgi verildi.

UHKİB tarafından düzenlenen Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajansları Hibe Programlarına Proje Hazırlama Eğitimi Programı ile, Avrupa Birliği bünyesindeki yeni programlardan hibe almak isteyen, Kalkınma Ajanslarına proje yazmayı düşünen ya da PCM sertifikası alarak yeni iş imkanlarından yararlanmayı tasarlayan gençlere ve profesyonellere yönelik olup, katılımcıların Avrupa Birliği adaylık sürecinde AB Mali Yardımları hakkında bilgilenmelerini, AB ve Kalkınma Ajanslarına yönelik proje teklifi hazırlama sürecine hakim olmalarını sağlamayı amaçlanmaktadır.

Eğitim ile katılımcılara AB hibeleri ve Kalkınma Ajanslarına yönelik proje yazımını öğrenmeleri ile bireysel olarak proje hazırlayabilecek birikime ulaşmanın amaçlandığını söyleyen Bursa Valiliği AB ve Dış İlişkiler Koordinasyon Merkezinden Arzu Erdi, birçok farklı konuda projenin AB hibelerinden faydalanabileceğini ifade etti.

AB hibelerinin genel hatları ile iki kısımda ele alındığı bilgisini veren Arzu Erdi, “Eğer adaylık süreci için gerekli kriterlerde eksikliğiniz varsa bunun için de ‘Adaylık sürecinde alınan hibeler’ adı verilen hibeler var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, AB Bakanlığı gibi kurumların açtığı bu hibeler ile şirketler adaylık öncesi eksiklerini giderebilmektedir” dedi. Aday olunmaya hak kazanıldıktan sonra alınabilecek hibe programları hakkında da bilgi veren Erdi, “Genel hatları ile sayabileceğimiz hibe programları; hayat boyu öğrenme programı, rekabet edilebilirlik ve çerçeve programı, 7. çerçeve programı, kültür programı, çevre programı ve sınır güvenliği programıdır. Hayat boyu öğrenme programı haricinde olan programlar için proje geliştirmek istersek eğer, mutlaka AB üyesi ülkeler ile işbirliği yapılması zorunluluğu vardır.” diye konuştu.

Ayrıca proje yazma konusunda bilinç sahibi olunmasının çok önemli olduğunun da altını çizen Erdi, “Proje yazmasanız, bu işi proje yazma danışmanlık şirketleri ile bile yürütseniz, işleyişe hakim olmak zorundasınız. Eğer projeniz hibe almaya hak kazanırsa, proje hayata geçirmek için bu bilgiye ihtiyacınız olacaktır” ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER