ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 16:39

Hazır ambalajlı ürünlere çapraz denetim yapıldı


Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü koordinasyonunda İzmir İl Müdürlüğü personeli, 22-25 Ekim 2013 arasında şehir merkezi ve ilçelerde hazır ambalajlı ürünler konusunda faaliyet gösteren firmalarda çapraz denetim yaptı. Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Rasim Akpınar, bu denetimlerle ülke ekonomisinde daha güvenilir ürünlerin dolaşımının sağlanacağını ifade etti.

Akpınar, yaptığı açıklamada, ''Tüketicilerin günlük hayatta tükettiği hazır ambalajlı ürünlerin çeşitliliği ve yelpazesi çok fazla. Kontrol edilen ambalajlanmış ürünlere örnek vermek gerekirse yoğurt, ayçiçek yağı, zeytinyağı, küp veya toz şeker, su, süt, kahve, tereyağı, kaşar peyniri, ayran, çay, un, çikolata gibi çeşitli gıdaları kapsıyor. Ayrıca gıda dışı, bilhassa temizlik ürünleri, bulaşık deterjanı, yüzey temizleyici, çamaşır suyu ve şampuan gibi hazır ambalajlı ürünler de denetleniyor." dedi. İl Müdürü Akpınar, üretici işletmelere de tavsiyelerde bulunarak, “Hazır ambalajlı mamullerin etiketi üzerindeki bilgiler iyi görünebilecek, açıkça okunabilecek ve silinmeyecek bir şekilde olmalıdır. Ambalajı üzerinde belirtilen ürünün net miktar ve firma adres bilgileri açık bir şekilde gösterilmelidir." şeklinde konuştu.

112 firmada ambalajın üzerinde belirtilen ağırlığı veya hacmine göre yapılan denetimlerde 104 ürün için uygunluk tutanağı, 8 ürün için cezai işlem yapılmak üzere aykırılık tutanağı düzenlendi. Hazır ambalajlı mamullerin kilogram veya gram, litre, santilitre ya da mililitre cinsinden ifade edilen nominal dolum miktarlarının yazı büyüklüğü gösteren etiket bilgileri denetlenirken ambalaj üzerindeki yazı ve işaretler (etiket) açsından yapılan denetimlerde, 75 ürün için uygunluk tutanağı düzenledi. Ayırca 38 ürünün nominal dolum miktarlarının yazı büyüklüğünü gösteren etiket bilgileri için aykırılık tutanağı düzenlenerek takip edilmek üzere süre verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER