ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mayıs 2013 Salı 13:32

Hayvanlara organ nakli yapılabilecek merkez kuruluyor

Hayvanlara organ nakli yapılabilecek merkez kuruluyor


Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafında yapılmakta olan Anadolu Harikalar Diyarı bünyesindeki hayvanat bahçesinde 145 türden bine yakın hayvan yer alacak. Hayvanların kendi ortamlarında sağlıklı bir şekilde yaşamasına büyük önem veren Büyükşehir Belediyesi, bunun için Hayvanat Bahçesi alanı içerisine Yabani Hayvan Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi kuruyor. Merkezde gerek olduğunda hayvanlara organ nakli de yapılabilecek.

Yabani Hayvan Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi için Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile protokol imzalandı. Bu protokol çerçevesinde Yabani Hayvan Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, sadece hayvanat bahçesindeki veya Kayseri'deki hayvanlara hizmet vermeyecek, çevre illerden getirilen hayvanlar da istifade edebilecek. Büyükşehir Belediyesi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı arasında imzalanan protokol, Kayseri ve çevre illerden gelen yaralı, hasta ve bakıma muhtaç yaban hayvanlarının ihtiyaç duyacağı bakım ve tedavi hizmetlerini Yabani Hayvan Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin vermesini kapsıyor.

Uzman veteriner hekimler ve sağlık teknisyenlerinin görev yapacağı Yabani Hayvan Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde röntgen, sterilizasyon ve ameliyathane gibi birimler yer alacak. Hayvanat Bahçesi içerisindeki bu merkezde ihtiyaç duyulması halinde hayvanlar arasında organ nakli operasyonları da gerçekleştirilebilecek.

ÖNCELİK HAYVAN SAĞLIĞI

Türkiye veya dünyadaki pek çok hayvanat bahçesinin aksine Kayseri'deki hayvanat bahçesinin bir hayvan hapishanesi olmasını istemeyen Büyükşehir Belediyesi, bunun için doğal hayata uygun barınaklar yaptırdı. Bununla da yetinmeyen Büyükşehir Belediyesi, bir sağlık merkezi ihtiyacını öngörerek gereken merkezin kurulmasını sağladı. Böylece, Hayvanat Bahçesi içindeki hayvanların yaşayabileceği sağlık sorunlarına Yabani Hayvan Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ile anında müdahale edilebilecek.

TÜRKİYE'YE ÖRNEK

Kurulmakta olan Yabani Hayvan Rehabilitasyon Merkezi sadece Kayseri'ye değil çevresine de hizmet verecek. Türkiye'deki diğer hayvanat bahçelerinin büyük bir çoğunluğunda böyle bir merkez bulunmuyor. Kayseri'nin doğusunda da bu kapsamda tedavi ve rehabilitasyon hizmeti verecek bir merkez yer almıyor. Büyükşehir Belediyesi, bu projesiyle yine Türkiye'ye örnek bir çalışma gerçekleştirmiş olacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER