ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ağustos 2013 Cuma 13:51

Hatay'daki 3 ilçeye tahmin ve erken uyarı sistemi kuruldu

Hataydaki 3 ilçeye tahmin ve erken uyarı sistemi kuruldu


Hatay'ın Hassa, Altınözü ve Yayladağı ilçelerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında 'Tahmin ve erken uyarı sistemi' kuruldu.

Türkiye'nin ekonomisinde önemli bir yer tutan tarım sektöründe, polikültür tarım yapan Hatay’ın bu sektöre sağladığı katkı içerisinde zeytincilik ve meyvecilik alt kolunun payı her geçen gün artış kaydediyor. Hatay'da üzüm, elma ve zeytin üretiminde söz sahibi ilçeler arasında bulunan Hassa, Altınözü ve Yayladağı ilçelerinin köylerinde tesis edilen zeytin ve meyve bahçelerinde yapılan tarımsal önem arz ediyor. Bu nedenle Hatay Valiliği İl Özel İdaresi desteğiyle gerçekleştirilen 'Hatay'da Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi Kurulması Projesi' kapsamında Altınözü, Yayladağı ve Hassa ilçelerine birer adet tahmin ve erken uyarı sistemi kuruldu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, meyvecilik ve zeytincilik yapılan bölgelerde tahmin ve erken uyarı istasyonları tesisi ve buna bağlı olarak uydu vasıtasıyla program takibi sonucunda, zeytin hastalık ve zararlıları ile meyve hastalık ve zararlılarına karşı pestisitlerin, zamanında ve ilaçlama eşikleri dikkate alınarak kontrollü bir şekilde uygulanması ve birim başına yapılan ilaçlama sayısının yüzde 40–50 oranında azaltılmasının hedeflendiğini söyledi.

Kurulan bilgisayar destekli tahmin ve erken uyarı çalışmaları sayesinde gereksiz ve lüzumundan fazla pestisit kullanımı engellenerek ekonomiye katkı sağlanacağının altını çizen Tüfekçi, "Hem ürünlerde kalıntı etkileri tolerans sınırına çekilerek, iç piyasa için güvenli ve özellikle ihracata yönelik mahsul alma imkanına kavuşulmuş ve hem de pestisitlerin toprak, su ve çevre üzerine olan olumsuz etkileri en aza indirgenmiş olacaktır." değerlendirmesini yaptı.

Sistem sayesinde yöredeki yetiştiricilerinin İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü teknik elemanları denetiminde kontrollü ve bilinçli üretim yapmaları bekleniyor. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER