ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Ağustos 2013 Pazartesi 14:17

Hatay'da 23 aileye 41 teke dağıtıldı


Hatay'da küçükbaş hayvanlarda verimliliği artırmak amacı ile hazırlanan Kilis Tekesi Islah Projesi kapsamında 41 adet teke 23 aileye dağıtıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından sürdürülen proje kapsamında damızlık hayvanlar, müracaat edenler arasından, Reyhanlı ilçe müdürlüğünde kura çekilişi yapıldı. Kura sonrası tekeler, kulak küpe numaralarına göre yetiştiricilere dağıtıldı. Reyhanlı Gıda Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürü Mustafa Şanverdi, Bakanlık tarafından verilen 41 Kilis tekesinin Çakıryiğit, Kuşaklı, Kavalcık ve Oğulpınar köylerinde toplam 23 çiftçiye verildiğini söyledi. Ayrıca ihalesi tamamlanan keçilerin de en kısa zamanda dağıtımını yapacaklarını belirtti.

Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, hayvan ırklarına ıslah çalışmalarının Bakanlığın stratejik hedefleri arasında yer aldığının altını çizerek, "Bu nedenle hem büyükbaş, hem de bu projede olduğu gibi küçükbaş hayvanlarda damızlık dağıtımı, suni tohumlama ve saf ırk dağıtımı yapmak suretiyle hayvan ırklarımızın ıslahını yürütmekteyiz. Islah çalışmaları ile genetik olarak üstün bireyler elde ettiğimizde, bol ve kaliteli ürün üretmemiz söz konusu olacaktır.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER