ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 14:57

Hastanede dijital hizmet

Hastanede dijital hizmet


Kayseri Özel Tekden Hastanesi Müdürü Abidin Karabulut, dijital ortamda hastaların rahatsızlıkları ile ilgili bir bilgi bankası oluşturulduğunu ve tedavi sürecinde hastaya zaman kaybı yaşatılmadığını belirtti. Doktorların hasta ile ilgili bilgilere buradan ulaşarak, muayenesini rahatlıkla yapabildiğini ve çoğu zaman yeni tahliller yaparak yeni masraflar oluşturulmadığına dikkat çekti.

        Özel Tekden Hastanesi Müdürü Abidin Karabulut, hastanelerine gelen hastaların muayene müracaatından itibaren dijital ortamda kayıtları alındığını belirterek, “Muayene olduğu bölümde gerekli tetkikler yapıldıktan sonra hasta reçetelendirilir. Daha sonraki gelişlerde hastamızın sadece vatandaşlık numarasıyla daha önce kayıt altına aldığımız verilerine ulaşılır. Doktor, daha önce hangi tetkikler yapılmış, hangi tür muayene yapılmış, hangi bölüme muayene olmuş, yapılan muayene neticesinde ne tür ilaçlar tatbik edilmiş, bu ilaçlardan ne kadar fayda görmüş, ne kadar görmemiş, bu uzun bilgilere dijital ortamdan da çok kısa zamanda ulaşıyor. Böylece hasta insanımız vakit ve ihtiyaç duyulmayacak yeni tahlil ile tasarruf sağlamış oluyor. Koruyucu hekimlik adına devlete yük olmadan bir daha tetkiklere girmeden, daha önceki tetiklerden de faydalanmak suretiyle hastanın tedavi sürecine kısa sürede ulaşılmış oluyor.” dedi.

        Karabulut, hastaların dijital sistemden fazlasıyla memnun kaldığını belirterek, dijital sistem nedeniyle birçok kâğıt bürokrasini ortadan kaldırdıklarını ifade etti. Karabulut, “Dijital ortamda bu sistemin olduğunu gören hasta zaman kaybı olmadığı için çok mutlu oluyor. Doktor dijital sisteme baktığında hastaya 'siz şu tarihte gelmişsiniz, şu tetikler size uygulanmış' gibi bilgiler verince hasta gerçekten kendisinin bile unuttuğu bilgilerle karşılaşınca inanılmaz mutluluk duyuyor. Hastanemizde kurulan birimde kalıcı hastalıklar hakkında bilgi bankaları oluşturduk. Bunlardan bir tanesi Diyabet Eğitim ve Takip Merkezimizi oluşturuyor. Bayanlarda çok sık rastlanan hormon bozukluğu rahatsızlıkları ile alakalı hastanemizde çeşitli birimler oluşturulmaktadır. Doktor o hastalıkla alakalı verileri bilgi bankasına girdikten sonra hastayı evinden çağırarak, yapması gerekenleri söylüyoruz.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER