ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 11:38

Güroymaklı öğrencilerin projesi, TUBİTAK'ın bölge finalisti oldu

Güroymaklı öğrencilerin projesi, TUBİTAKın bölge finalisti oldu


Güroymak Anadolu Lisesi öğrencileri, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) tarafından gerçekleştirilen Ortaöğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışmaları Van Bölge Yarışması'nda hazırladıkları proje ile Türkiye finalisti olmaya hak kazandı.

Batman, Hakkari, Bitlis, Muş, Siirt, Şırnak ve Van illerinde, 8 daldan toplam 75 eserin yarıştığı bölge yarışmasına katılan Güroymak Anadolu Lisesi öğrencilerinin Sosyoloji dalında hazırladıkları kız çocuklarının okulu bırakma nedenlerinin tespiti ve bu nedenler üzerinde ailenin ve toplumsal faktörlerin rolü" ve "Bugün ne giysem" projeleri başarılı seçilen 10 proje arasına kalarak Türkiye finaline kalmaya hak kazandı.

Güroymak Anadolu Lisesi Sosyoloji Projesi, Danışmanlık Öğretmeni Soner Hallı Demirci Başkanlığında, Öğrenciler Engin Yalçın, Ceren Yıldız, Havzullah Yıldırım, Gamze Akay hazırladıkları proje, kız çocuklarının okulu bırakma nedenlerinin tespiti ve bu nedenler üzerinde ailenin ve toplumsal faktörlerin rolü" ve "Bugün ne giysem" projelerinin Türkiye finallerine katılmaya hak kazanması sevinçle karşılandı.
Güroymak Anadolu Lisesi Öğrencileri Bölge yarışmasının ardından ilçe Kaymakamı Turan Yılmaz’ı makamında ziyaret etti. Yaptıkları projeyle ilgili Kaymakam Yılmaz’a bilgi veren öğrenciler projelerinin amacını ve tanıtımını yaptılar.

Kaymakam Turan Yılmaz ise öğrencilerin yapmış olduğu projenin, Van Bölgede dereceye girmesinin önemine vurgu yaparak projede emeği geçen öğretmen ve öğrencileri tebrik etti. Projenin Türkiye finallerin de de başarı elde edeceğine inandığını kaydeden Kaymakam Yılmaz, "Bundan sonra Türkiye Finali için projenizin başarılı olmasını istiyorsak daha fazla çalışmanız gerekir. Daha etkin, kaliteli, bir proje devamı için, daha geniş kitleye olaşıp, bu konuda uzman Eğitmenleri bulup yararlanmanız açısında güzel olacaktır. Kaymakamlık olarak Eğitime her türlü yardım ve desteği veriyoruz. Özellikle kız çocuklarımızın okula kazandırmak için, daha fazla çapa sarf ediyoruz. Projenizin konusu da kızlarımızın okula kazandırılması olduğundan, bizim için önemi daha fazladır. Türkiye Finalinde sizlere başarılar dilerim." diye konuştu.

Ziyaretin ardından öğrenciler, Kaymakam Turan Yılmaz ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER