ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2013 Cuma 11:13

Güney Almanya’da üniversiteli sayısı artıyor


Almanya'nın Baden Württemberg eyaletinde üniversitelere ilgi her geçen yıl artıyor. Eyalette bulunan üniversitelerin öğrenci sayısı son on yılda yüzde 35 oranında artarak 350 bine ulaştı.

Eyalet Bilim Bakanlığı tarafından açıklanan son istatistiki verilere göre, geçtiğimiz on yılda üniversiteye giden gençlerin sayısında 120 bin civarında bir artış yaşandı. Özellikle meslek yüksek okullarını (Fachhochschule) tercih edenlerin sayısındaki yüzde 60 oranındaki artış da dikkat çekiyor.

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Eyalet Bilim Bakanı Theresia Bauer, öğrenci sayısındaki rekor seviyede artışın memnuniyet verici olduğunu belirterek, eyaletin kaliteli bir eğitim sunabilmesi için, yeterli derece finansal desteğin de olması gerektiğini, aksi takdirde bunun eyalet için büyük bir risk teşkil edebileceğini söyledi.

Ancak eyaletin bu duruma hazır olduğunu daha önceki konuşmalarında da dile getiren Bakan Bauer, artan öğrenci sayısıyla birlikte öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarına cevap verebilmek için bakanlığının üniversitelere ayırdığı bütçeyi yüzde 50 artıracağını ve bunun yanında 2017 yılına kadar 182 milyon Euro’luk bir ek bütçenin de hazırlanacağını açıklamıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER