ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 10:33

Gülnar'da esnafa 'İş Güvenliği Yasası' anlatıldı


Mersin’in Gülnar ilçesinde esnaf ve sanatkarlara yönelik 'İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası' bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Zeynel Nar ve yönetim kurulunun girişimleri ile Belediye Düğün Salonu’nda düzenlenen toplantıda Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi Koordinatörü Dr. Ercan Özmen yasa hakkında esnafı bilgilendirdi.

Dr. Ercan Özmen açıklamasında; firmalarının iş güvenliği ile ilgili tüm çalışmaları koordine etmek, gerekli tüm yasal zorunlulukları işletme sınırları dahilinde gerçekleştirmek üzere ‘iş güvenliği uzmanlığı’ veya ‘iş güvenliği genel danışmanlığı’ hakkında hem proje kapsamlı hem de esnaflarla belirli süreli sözleşme yapabileceklerini söyledi. İşyerlerinde oluşabilecek tehlikelerin tespiti ve ortadan kaldırılması amacıyla, risk değerlendirmesi yaptırılması gerektiğini aktaran Özmen, bu değerlendirmenin yapılmaması halinde ilk olarak 3 bin TL, eksikliğin devam ettiği her ay için 1.5 katı idari para cezası getirildiğini aktardı.

Esnaf ve Sanatkarlar odası Başkanı Zeynel Nar maliyetin düşürülmesi açısından her esnafın bireysel sözleşme yerine, toplu sözleşme yapmalarında ekonomik açıdan faydalı olacağını belirtti.
Toplantıya, Belediye Başkanı Ahmet Günel, Esnaf Odası Başkanı Zeynel Nar, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve esnaflar katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER