ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 17:39

'Gramajı eksik ekmek halkın ekmeğinden çalmaktır'

Gramajı eksik ekmek halkın ekmeğinden çalmaktır


Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Ali Yiğit, Halk Ekmek Fabrikası’nın ürettiği ekmeklerin gramaj eksiği bulunduğunu öne sürdü. Yiğit, “ Standart 250 gr olması geren bir halk ekmeğin, 20 gr eksik olduğunu düşünüyorum. 1 ekmek 249 gram olarak satılıyorsa, bu 'halkın ekmeğinden çalınıyor' demektir" dedi.

Bir adet standart ekmeğin 250 gr olduğunu söyleyen Yiğit “ Samsun’daki fırıncılar en temel gıda maddesi olan ekmeği hijyen kurallarına uyarak üretiyor. Ancak halk ekmek büfelerinde hijyen kurallarına dikkat edilmiyor. Büfelerde el yıkamak için lavabo bile yok. Satıcılar traşsız bir şekilde ekmek satıyorlar. Ayrıca halk ekmeğin 20 gram eksik satıldığını düşünüyorum. 1 ekmek 249 gr satılıyorsa, bu “ halkın ekmeğinden çalınıyor” demektir. İlgili kurum ve kuruluşların büfeleri ve Halk Ekmek Fabrikası’nı denetlemesini istiyorum." diye konuştu.

"GELİŞİ GÜZEL RUHSAT VERİLMEMELİ "

Samsun’daki fırınların atıl kapasite ile çalıştığını söyleyen Yiğit, nüfus planlamasına oranlandığında il genelindeki fırın sayısının çok fazla olduğuna dikkati çekti. Yaklaşık bir sene önce faaliyete geçen Halk Ekmek Fabrikası’nın fırınları ekonomik olarak zora soktuğunu belirten Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Ali Yiğit ” Bu zararın önüne geçilebilmesi için kurum ve kuruluşların gelişi güzel işletmelere ruhsat vermemeleri gerekiyor. İlgili kurumların fırınlara ruhsat verme aşamasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2008 yılında çıkarmış olduğu genelgeyi esas almaları zorunluluktur." şeklinde konuştu.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER