ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 18:34

Göçmen kuşlar yapay evlerle korumaya alındı

Göçmen kuşlar yapay evlerle korumaya alındı


Giresun'un Şebinkarahisar ilçesindeki çay ve göletlere su kuşlarının sağlıklı üreyebilmeleri için yapay kuş yuvaları yerleştirildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Giresun Şube Müdürlüğü'nce, kuluçkaya yatan su kuşlarının tehlikelerden uzak bir şekilde üremelerini sağlamak amacıyla, Şebinkarahisar ilçesindeki, Kılıçkaya Barajı, Avutmuş Çayı ve gölet gibi sulak alanlara 10 adet yapay kuş yuvası yerleştirildi.

Ülke genelinde deneme amacıyla yürütülen çalışma, "Su Kuşları İçin Yapay Yuva" tesis edilmesi fikrinden yola çıkılarak uygulamaya konuldu. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 12. Bölge Müdürlüğü Giresun Şube Müdürlüğü'nce yürütülen çalışmada göl ve göletlerin, akarsu deltalarının 2 metre derinliklerine kadar olan sığ sularında su kuşlarının üreme esnasında yırtıcılardan kaynaklanan kayıplarını minimuma indirilmesi hedefleniyor.

Göçmen kuşların her yıl düzenli olarak yaptığı göçlerin insanlar için hayati öneme sahip olduğunun belirtildiği açıklamada, "Kuşlar zararlı böceklerin baş düşmanıdır. Karaların çoğunun bulunduğu kuzey bölgelerine göç etmeselerdi ve yılın dörtte üçünü burada geçirmeselerdi, haşereler buralarda muazzam bir bitki katliamı yapardı. Baharda milyonlarca böcek, bitkiler üzerine yumurta bırakır. Bunlardan çıkan tırtıllar, kuşlar tarafından yenilerek kontrol altında tutulur. Çeşitli kurt, böcek ve çekirge yumurtalarını yiyerek mutlak bir kıtlığın önüne geçerler." denildi.

Tespit çalışmaları süren sulak alanlara 8 adet daha yapay kuş yuvası yerleştirilmesi hedefleniyor. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER