ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 14:01

Girişimciler sertifikalarını aldı

Girişimciler sertifikalarını aldı


Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Osmaniye Şubesi ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliğinde düzenlenen girişimcilik kursunu başarıyla tamamlayan 62 kursiyere sertifikaları törenle verildi.

TÜMSİAD hizmet binasında yapılan sertifika töreninde konuşan KOSGEB Osmaniye İl Müdürü Danyal Peker, son 2 yılda Osmaniye’de bin 300 kişiye uygulamalı girişimcilik kursu eğitimi verdiklerini ve 135 işletme açılmasına da vesile olduklarını söyledi.

Girişimciliğin bir ülkenin kalkınma motoru olduğunu belirten Peker, “Bir ülkenin girişimcisi ne kadar güçlü ise ülke de o kadar güçlüdür. Ekonomiyi güçlendirmek istiyorsak yapılan yatırımların ekonomiye olan katkısını arttırmaktan gerekiyor. Buda girişimcilikten geçiyor. KOSGEB bu gerçeği görerek 2010 yılından itibaren uygulamalı girişimcilik eğitimleri ve bu eğitimlerden mezun olup işyeri kuran insanlara da destek vermeye başladı. KOSGEB şu ana kadar Türkiye çapında 100 bin kişiye eğitim verdi. Önemli bir seferberlik başlatıldı ve önemli bir yere de gelindi. Geçmişte girişimcilik Türkiye’de fazla konuşulmuyordu. Toplumda bir memurun, bir işçinin bir işyeri sahibinden daha üstün tutulduğu bir dönemden böyle bir döneme gelindi. İnsanlar artık kendi işini kurmak konusunda daha arzulular. Biz ilk adım olarak iş yerlerinin açılmasını sağlamak bir sonraki adım ise bu işyerlerinin devamını sağlamak istiyoruz. Yani iş yerini kurmakla iş bitmiyor devamını sağlamak önemli.” diye konuştu.

TÜMSİAD Osmaniye Şube Başkanı Murat Özkardeş, girişimcilik kursunu başarı ile tamamlayarak sertifika almaya hak kazanan kursiyerlere iş dünyasına 'hoş geldiniz' diyerek güzel ve başarılı işler kurmalarını diledi.

Girişimcilik kursundan başarı ile mezun olarak şarküteri sektöründe kendi iş yerini kuran 3 çocuk annesi Seher Uymaz (32) artık geleceğe daha güvenle baktığını söyledi. Eşinin teşviki ile kursa katıldığını söyleyen Seher Uymaz iş hayatından daha önce çok korktuğunu ancak verilen eğitimler sayesinde güven ve cesaret alarak kendi işyerini açtığını belirtti.

Topluma yararlı bir insan olmak için kendi işyerini açtığını söyleyen 4 çocuk sahibi Havva Tazeoğlu (46) ise ev hanımlarının evde boş boş oturmaktan kurtulup bir işin ucundan tutmalarını tavsiye etti. Düziçi’nde tekstil üzerine hizmet veren iş yeri kuran Tazeoğlu bu süreçte ailesinin teşvik ve desteği olduğunu söyledi.

Sertifika dağıtım töreninin ardından TÜMSİAD Osmaniye Şubesi ile KOSGEB arasında yeni girişimcilik kursu düzenlenmesi için protokol imzalandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER