ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 13:38

GİAD, üyelerine müşteri memnuniyetini anlattı


Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (KASİF) ile Gümüşhane İşadamları Derneği (GİAD) ‘Müşteri İlişkileri’ konulu konferans düzenledi.

        Gümüşhane Kültür Merkezi’nde yapılan konferansta GİAD Başkanı Abdullah Yavuz, müşteri ilişkilerini işletmeler açısından değerlendirerek, müşteriye özen gösterilmesi, memnun edilmesinin önemine dikkat çekti. KASİF Genel Sekreteri Yaşar Bıyıklı da müşterileri memnun etmenin yolunun, onlara beklentilerinin üzerinde mal ve hizmet sunmaktan geçtiğine işaret ederek, “Ürününüzü anlatırken gerçekçi olun. Tüketicinin korunmasına özen göstererek, garanti, servis gibi satış sonrası hizmete önem verilmeli. Ödemelerde esneklik gösterilmesi, ürün ve hizmetleri hakkında müşteriyi sürekli bilgi verilmesi, işletme personelinin duyarlılığı ile kılık ve kıyafeti ile mekan tasarımı ve temizliği çok önemli. Size nasıl hizmet verilmesini istiyorsanız, siz de müşterilerinize öyle hizmet verin.” dedi.

        Konferansa, Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı, Gümüşhane Bayburt Bölge Barosu Başkanı Av. İsmail Taştan, KOSGEB İl Müdürü Osman Güney, AK Parti İl Başkanı Ercan Çimen, TUSKON Başkan Yardımcısı ve KASİF Başkanı Osman Reis, GİAD Başkanı Abdullah Yavuz, KASİF Genel Sekreteri Yaşar Bıyıklı, kurum müdürleri, çok sayıda esnaf, tüccar, iş adamı ve çalışanlar katıldı

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER