ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 16:09

Gerçeği aratmayan çığ tatbikatı


Van'da, Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği ekipleri, gerçeği aratmayan çığ tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikat gereği kar altında kalan iki kişiyi kurtaran ekipler, senaryo gereği yaralı halde bulunan vatandaşları motorlu kar aracıyla ambulansa ulaştırdı.

Van'da Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği ekipleri tarafından 28 Şubat Sivil Savunma Günü etkinlikleri kapsamında Abalı Kayak Merkezi'nde tatbikat gerçekleştirildi. Her yıl düzenlenen çığ tatbikatı, bu yıl da kent merkezine 42 kilometre uzaklıktaki Abalı Kayak Merkezi'nde kar kalınlığının bir metreyi aştığı bölgede yapıldı. Arama kurtarma köpeği 'Naz'ın da katılımıyla yapılan tatbikatta, çığ altında kalan 2 kişi kurtarıldı.

Sivil Savunma Arama Kurtarma ekibinde görevli 2 kişinin, karda açılan çukurlara girmesiyle başlayan tatbikatta, ekipler, kar altındakilerini kurtardı. 30 dakika içersinde karla kaplı alanda çalışma yapan ekipler süresince karla kaplı yerlerini tespit ettikleri kişileri çıkardı. Ekipler, senaryo gereği yaralı halde bulunan vatandaşları daha sonra motorlu kar aracıyla ambulansa ulaştırdı.

Yapılan tatbikatın gerçeği aratmadığını belirten AFAD Eğitim ve Halka İlişkiler Birim Amiri Erdal Kan, 2014 yılının ilk çığ tatbikatının başarıyla sonuçlandığını belirtti. Bölgede uzun süren kış mevsiminde dolayı çok sık karşılaştıkları çığ olaylarına hazırlıklı olmak amacıyla tatbikat yaptıklarını ifade eden Kan, tatbikatın başarılı geçmesinin memnuniyet verici olduğunu dile getirdi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER