ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 21:25

"Gençlerin suç makinesi olmaması için..."

"Gençlerin suç makinesi olmaması için..."


Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un eşi Aylin Coş, sevgi ortamında bulunmayan çocukların büyüdüklerinde suç makinesi olduğunu söyledi.

Aylin Coş ile Vali Yardımcısı İbrahim Avcı’nın öncülüğünde yürütülen Gönül Elçiliği Projesi ve Koruyu Ailelik konulu toplantı Sevgi Evleri Çocuk Yuvası ve Kız Yetiştirme Yurdu Müdürlüğü’nde yapıldı.

Toplantıda konuşan Aylin Coş, sevgi ve şefkat ortamında bulunmayan çocukların büyüdüklerinde suç makinesi olabildiklerine dikkat çekerek, katılımcıları ve Adanalıları koruyucu ailelik hizmetini desteklemek üzere gönül elçisi olmaya çağırdı.
Gönül Elçiliği Projesi’nin istenmeyen sorunları düzeltmeye çalışan bir proje olduğunun altını çizen Coş, “Bu projeye ne kadar çok emek verirsek, bir daha bu konulardan daha az bahsedeceğiz. Projede, koruyucu aile ile çocuklarla ilgili sorunların giderilmesi hedefleniyor. Bu 6 aylık bir çalışma.” dedi.
Yetiştirme yurtlarında kalan çocukların sevgi ve ilgiye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Coş, “Sevgi ve şefkat ortamında büyümeyen bir çocuğun beyin gelişimi sağlanamıyor. Sonra da kötü niyetli insanların yönlendirmesine açık oluyor, ardından da suç makinesi haline geliyor. Olumsuz yansımaları da herkese oluyor. Onun için koruyucu ailelik çok önemli. Onun için herkesi bu projeye destek vermeye çağırıyorum.” diye konuştu.

Vali Yardımcısı İbrahim Avcı ise, Sevgi Evleri’nde çocuklara 24 saat bakıldığını ifade ederek, “Ancak baktığımızda bu çocuklarımızın yüzde 50’sinin liseyi zor bitirdiğini görüyoruz. Devletin her türlü imkanı elimizin altında olmasına rağmen, bu oranı hepimizin sorgulaması lazım. Bu çocuklarımız kamuya memur ve yardımcı hizmetlere işe girdiklerinde de yüzde 50’sinin ilk 3 yılda görevden ayrılmak zorunda kaldıklarını görüyoruz. O zaman sistemin işleyişinde bir rahatsızlık var. Bu iş para, pul ve maddi koşullarla ilgili bir işlem değil. Bu bağlamda sevgi kelimesini tüm toplum olarak bu çocuklarımıza vermemiz lazım. Onun için sizleri bu çocuklarımızı dolayısıyla da bu programı desteklemeye davet ediyoruz. Sadece sevginizi istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Programda Sosyal Hizmet Uzmanı Şükür Kılıç ise proje hakkında bilgi verdi. Aralık 2012 itibariyle yurt genelinde bin 474 çocuğun koruyucu aile yanında bulunduğunu ifade eden Kılıç, Adana’da ise 24 aile yanında 29 çocuğa koruyucu aile hizmeti verildiğini, bu kapsamda bulunan 367 çocuk bulunduğunu dile getirdi.

Programa katılanlar daha sonra Sevgi Evleri'ne geçerek, burada kalan çocuklarla yakından ilgilendi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER