ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 17:22

"Gençlerin istihdamı desteklenmeli"

"Gençlerin istihdamı desteklenmeli"


Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, yatırım sektörlerinde genç istihdamın desteklenmesi ve insan kaynaklarının geliştirilmesi için başlatılan çalışmaya destek istedi.

Vali Demirtaş, “ Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı, Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) Bileşen IV Mali Yardımı ile Yatırım Sektörlerinde Genç İstihdamın Desteklenmesine yönelik proje için teklif beklediklerini söyledi.

Bu programın temel hedefinin gençlerin istihdama teşvik etme ve gençlerin işsizlik oranının azaltılarak, daha fazla kişinin istihdam edilmesinin sağlanması olduğunu belirten Vali Mahmut Demirtaş, “ Bu program ile amaç iş gücü piyasasındaki gençler için daha fazla ve eşit fırsatlar oluşturularak, katkıda bulunmaktır. Bu hibe programı, Türkiye’de işgücü piyasasında gençlerin ana sorunlarının azaltılmasına katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.

15-29 yaş arasındaki işsizlik oranı genel işsizlik oranından daha yüksektir. Bu bağlamda uygulanacak olan “ Genç İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı” bu sorunların bir kısmıyla mücadele etmek üzere tasarlanmıştır. Bu hibe programının genç işsizlik oranının azaltılması ve gençlerin işgücü piyasasına katılımını artırmak yönünden katkı sağlaması beklenmektedir”dedi.

Proje tekliflerinin 08.02.2013 tarihine kadar sunulması gerektiğini ve başvuranlar için detaylı bilgiye www.ikg.gov.tr ve www.csgb.gov.tr internet adreslerinden ulaşılabileceğini kaydeden Vali Mahmut Demirtaş, “ Bu projenin temel hedefi gençlerin istihdam edilebilirliği ve girişimcilik becerilerini arıtılmaya dönüktür. Proje ile işgücü arz ve talep tarafları arasında sürdürülebilir işbirliği geliştirilecek olup, gençlerin istihdamına teşvik için profilleme, yönlendirme, eğitim, danışmanlık, iş deneyimleri ve eşleştirme hizmetleri dahil olmak üzere bütüncül bir hizmet sunmaktır” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER