ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 17:38

Gençler meslek eğitimi alamadı, hükümet harekete geçti


Almanya'nın Baden-Württemberg'de (BW) her yıl okul eğitimini tamamlayan gençlerin yüzde 15'inin meslek eğitim yeri bulamaması eyalet hükümetini harekete geçirdi. Değişik platformlarda gençlerin sadece üniversitelere yönelmesinin birçok meslek grubunda gelecekte ciddi açıklar oluşturacağına da dikkat çeken yetkililer, meslek yapmak isteyen gençlerin meslek yapacak işyeri bulmasını garanti altına almak için girişimlere başladı.

Buna göre eyalet hükümeti, 2015 yılından itibaren yeni bir reform ile her gence meslek eğitim yeri garantisi vermeyi amaçlıyor. Söz konusu reform özellikle okul eğitimini tamamladığı halde meslek eğitim başvurularına olumsuz cevap alan gençleri kapsıyor. Buna göre meslek eğitim yeri bulamayan her gence devlet pratik eğitimin de verildiği bir meslek okulunda eğitim hakkı sunacak.

Reformun hangi meslekleri kapsayacağına ise Eyalet Meslek Eğitim Komisyonu karar verecek. Reformun 2014-2015 eğitim öğretim yılından sonra seçilen belirli bölgelerde pilot proje olarak hayata geçirilmesi bekleniyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER