ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 17:57

Genç fikirler, güçlü kadınlar projesi Erzurum'da gerçekleştirildi


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Intel ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği işbirliği ile gerçekleştirilen “Genç Fikirler, Güçlü Kadınlar Projesi” ikincisi, Erzurum’da düzenlendi.

“Genç Fikirler, Güçlü Kadınlar Erzurum Fikir Kampı”na 18 – 30 yaş aralığındaki 100 genç katıldı. Gerçekleşen fikir kampına Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı, Erzurum Atatürk Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Erzurum Sanayi ve Ticaret Odası ve Erzurum Valiliği destek sağladı.Fikir Kampı ile Erzurum’da kaynaklara erişimin sınırlı olduğu yoksul kesimlerdeki kadınların konumlarının güçlendirilmesi için istihdam, eğitim, sağlık, çevre ve karar alma mekanizmaları gibi farklı alanlarda karşılaştıkları problemlere yönelik olarak teknoloji destekli çözüm önerileri ve sosyal girişimcilik projeleri üretilmesi amaçlandı. Genç Fikirler Güçlü Kadınlar Projesi çıktıları olarak, bölgesel bazda kadınların eğitim, sağlık, çevre, yetki ve karar alma mekanizmalarındaki rolleri, ekonomi gibi alanlarda karşılaştıkları problemlere yeni yaklaşımlarla uygulanabilir çözüm önerileri geliştirilmesi hedeflenmekte.


“Genç Fikirler Güçlü Kadınlar” Projesi ile 18-30 yaş arası gençlerin, öncelikle kaynaklara erişimin sınırlı olduğu kesimlerdeki kadınların konumlarının güçlendirilmesi ve kadına karşı ayrımcılığın önlenmesi amacıyla teknolojiyi kullanarak yenilikçi çözüm önerileri ve/veya sosyal girişimcilik projeleri üretmeleri hedeflenmektedir. Proje ile bölgesel bazda kadınların istihdam, eğitim, sağlık, çevre, yetki ve karar alma mekanizmalarındaki rolleri değerlendirilerek, yoksulluk sebebiyle karşılaştıkları problemlere yeni yaklaşımlarla uygulanabilir çözüm önerileri geliştirilmesi ve farkındalığın yaratılması amaçlanmaktadır. 3 yıl sürmesi planlanan Genç Fikirler Güçlü Kadınlar Projesi ile Türkiye genelinde 1000’in üzerinde gence ulaşılması hedeflenmektedir.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER