ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mayıs 2013 Pazartesi 18:31

'Genç bakış fotoğraf yarışması' sonuçlandı

Genç bakış fotoğraf yarışması sonuçlandı


Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Görükle Kız Teknik ve Meslek Lisesi işbirliğiyle bu yıl ilki düzenlenen 1. Uluslararası Genç Bakış Fotoğraf Yarışması´nda ödüller sahiplerini buldu. Gençlerin kendi hayatları ile çevrelerinde gerçekleşen olayları nasıl gözlemlediklerinin sergilenmesini hedefleyen yarışmada birinciye 2 bin, ikinciye 1500 ve üçüncüye 1000 TL para ödülü verildi.

Bursa´yla kardeşlik anlaşması bulunan kentlerdeki liseler arası düzenlenen yarışmanın ödül töreni, Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi´nde yapıldı. Büyükşehir Belediyesi adına Başkanvekili Abdullah Karadağ ve Genel Sekreter Yardımcısı Necmettin Şenocak´ın katıldığı törende Nilüfer Kaymakamı Mustafa Kılıç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kaya, Görükle Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdürü Yasin Balın, yarışmacılar ve aileleri de hazır bulundu.

Toplam 616 eserin yarıştığı organizasyona, Bursa´nın Türkiye´deki kardeş kentlerinin yanı sıra Ukrayna, Makedonya, Rusya, Kore ve Bulgaristan´dan da katılımlar oldu. Yarışmada birinciliği Ukrayna´dan Vladyslav Verezhan, ikinciliği Özlüce Anadolu Lisesi´nden Necati Enes Miletli, üçüncülüğü de Necatibey Kız Teknik ve Meslek Lisesi´nden Nurşah Gülşen aldı. Yarışmada dereceye giren 3 kişiye mansiyon ödülü verildi. Mansiyon ödüllerini Trabzon İMKB Kız Teknik ve Meslek Lisesi´nden Hüsna Bulut, İpekçilik Anadolu İmam Hatip Lisesi´nden Hilal Şençelik ve Makedonya´dan Alpay Memedovski elde etti. Yarışma birincisi Vladyslav Verezhan´a para ödülüyle plaket ve yarışmaya katıldığına dair sertifikasını takdim eden Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdullah Karadağ, uluslararası organizasyonların Bursa´nın tanıtımına ciddi katkılar sağladığını söyledi. Törende yaptığı konuşmada kültürlerarası etkileşimin önemine değinen ve 43 yıl önce Almanya´nın Darmstad kentiyle yaptıkları kardeşlik anlaşmasının Bursa açısında artılarına dikkat çeken Başkanvekili Abdullah Karadağ, Büyükşehir Belediyesi olarak toplumların kaynaşmasına neden olan, Bursa´nın daha iyi tanıtılmasını mümkün kılan her türlü organizasyona destek verdiklerini açıkladı. Okul idarecilerini ve yarışmada emeği geçenleri gerçekleştirilen organizasyondan dolayı kutlayan Başkanvekili Karadağ, yarışmanın gelecek yıllarda da sürmesi dileğinde bulundu.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Kaya, ortaya çıkartılan kaliteli ve donanımlı çalışmalardan dolayı öğrencileri kutladı. Yarışmanın projesi önüne geldiğinde daha basit fotoğraflarla karşılaşacağını umduğunu fakat ortaya çıkan eserlerin değerlendirilmesi sırasında gösterilen profesyonelliğe hayran kaldığını belirten Kaya, büyük-küçük, siyah-beyaz gibi zıtlıkların karşılaştırılmasını konu alan sınırlı temalarda ustaca hareket edildiğini ifade etti. Görükle Kız Teknik ve Meslek Lisesi Okul Müdürü Yasin Balın, yarışmayla Bursa´nın tanıtımına katkı sağlamak istediklerini söyledi. Balın, 616 eserden sadece 6´sının para ödülüne, 45 fotoğrafın da sergilenmeye layık görüldüğünü vurguladı.
1. Uluslararası Genç Bakış Fotoğraf Yarışması´nın ödül töreninin ardından yarışma kapsamında sergilenmeye layık görülen 45 fotoğraf, Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi´nde izlenime sunuldu. Ücretsiz gezilebilecek serginin 3 gün boyunca açık kalacağı ifade edildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER