ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ocak 2014 Perşembe 15:30

Geçen yıl 1063 sahte sigortalı tespit edildi

Geçen yıl 1063 sahte sigortalı tespit edildi

28 Şubat Bursa Platformu, imam hatip liselerindeki başörtüsü yasağının 15. yıldönümünde Nilüfer Anadolu İmam Hatip Lisesi önünde eylem yaptı.


Tekirdağ Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'nün, 2013 yılı başından itibaren gerçekleştirilen köy ziyaretleri programı kapsamında Mahmut Kotan, Malkara ilçesine bağlı Ahievren köyünü ziyaret etti.

Köy sakinleri ile bir süre sohbet eden Kotan, SGK’nın denetimlerine değinerek denetimlerin süreceğini söyledi.

Çalışılmadan sigorta yapılmayacağının bilinmesi gerektiğinin altını çizen İl Müdürü Kotan, ''2013 yılında denetmenlerimiz vasıtasıyla sahte iş yeri dediğimiz iş yerlerinde yaptığımız denetimler sonucunda 1063 tane sahte sigortalı tespit ettik.

Bu bin kişinin içinde emekli olanlarda var.

Bir iş yerinde çalışıyormuş gibi gözüküp de sigortaya sadece bildirimini yapıp ama herhangi bir prim ödemeden ya da herhangi bir emek harcamadan, bir yerde çalışmadan emekli edilmesi söz konusu değil. Bu tarz ortada bir iş yeri ve çalışan yoksa cezai işlem uygulanır.

Emekli olduğu tarihte bildirimlerin sahte olduğu bilinemez. Sonradan yaptığımız denetimlerde çalışılmadığı halde bildirim yapılan denetimler sonucunda tespit edilir.

Tespit ettiğimiz gün itibariyle de şartlar oluşmamışsa emekliliği iptal edilir. Burada tüyü bitmemiş yetimin hakkı var.'' dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER