ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Eylül 2013 Cuma 17:30

Gazipaşa’da tarlalar okul oldu

Gazipaşada tarlalar okul oldu


Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde tarlalar okul oldu. 3 farklı bölgede açılan çadır okullarda 40 çiftçi eğitim görecek. Çiftçilere uygulamalı eğitimin sonunda sertifikaları verilecek.

Çobanlar köyü odasında düzenlenen ‘Tarla Okulu’ eğitiminde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Hasan Aslan, örtü altı sebze yetiştiriciliğinde toprakta oluşabilecek hastalıkların tespiti ve verimli sebze üretme konusunda çalışmalar yapılacağını söyledi. Aslan, "Çobanlar-Macar köyleri, Koru-Korubaşı köyü ve Aydıncık köyü ile Kahyalar beldesi olmak üzere 3 pilot bölge belirlendi. Bu bölgelerde her okulda 40 öğrenci eğitilip toplam 120 öğrenciye eğitim verilecek. Eğitim sonunda sertifika alacaklar." dedi.

Tarla Okulu Projesi ilk olarak Çobanlar köyünde hayata geçirildi. Sinevizyona yansıtılarak görsel olarak da verilen ders eğitiminde ziraat mühendisleri gözetiminde iyi tarım uygulaması yapılıyor. Proje kapsamında çiftçilere toprağa tohum atımından hasat sonuna kadar çıkabilecek her türlü uygulama öğretiliyor.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER