ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2014 Salı 11:12

Firmalara, ‘Temel Risk’ konusu anlatıldı

Firmalara, Temel Risk konusu anlatıldı


Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), uluslararası rekabetin en üst düzeyde yaşandığı günümüzde, üyelerinin uluslararası pazarlarda rekabet gücünü artırmaya yönelik eğitim faaliyetlerini sürdürüyor.

ICC Danışmanlık’tan Yücel Çakmur, firma temsilcilerine, “Kurumsal Risk Yönetimi Nedir, Kurumsal Risk Yönetiminin Bileşenleri, Kurumsal Risklerin Strateji ve Hedeflere Etkisi, Kurumsal Risklerin Şirket Sürdürülebilirliğine Etkisi, İş Sürekliliğinin Sağlanmasında Risk Yönetiminin Önemi” başlıklı konular hakkında bilgi verdi.

Risk Yönetimi anlayışının iş performansını artırdığını söyleyen Yücel Çakmur, Risk Yönetimi’nin şirket yönetimini, kurumsal değerin artırılması ve korunmasında üç şekilde desteklediğini belirtti. Çakmur, bu destekleme türlerinin, sürdürülebilir rekabet avantajı kurmaya odaklandığını, riski yönetmede maliyeti optimize ettiğini ve iş performansını artırdığını dile getirdi.

Risk yönetiminin bir kültür olduğunu ve şirketlerdeki risk yönetimlerinde tek bir dilin kullanılması gerektiğini kaydeden Çakmur, şunları ifade etti: “Risk analizi, önceki seviyede belirlenen riskin daha derin bir anlama seviyesi geliştirmesi ile ilgilidir. İyileştirilmesi gereken riskler ve en uygun ve yine uygun maliyetli risk iyileştirme stratejileri ile ilgili kararlar için bir girdi sağlar. Risk analizi riskin kaynaklarının, pozitif veya negatif sonuçlarının ve sonuçların olabilirliğinin göz önüne alınmasını kapsar. Sonuçları etkileyen faktörler ve olabilirlik belirlenebilir. Risk sonuçları ve bunların olabilirlikleri kıyaslanarak analiz edilir. Çoğu koşulda mevcut kontroller hesaba katılır.”

Seminerlerin, 10 Şubat tarihinde yapılacak “Bütçe Oluşturma” konulu eğitim ile devam edeceği bildirildi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER