ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 15:37

Fırat bölesinde 6 bin su kuşu azaldı


Kuş gözlemcileri Fırat bölgesindeki su kuşlarını tek tek saydı. geçen yıl 56 bin 596 adet su kuşunun tespit edildiği bölgedeki su kuşu sayısı bu yıl 50 bin 326 olarak sayıldı. Kuş sayısının azalması doğaseverleri tedirgin etti. Sayım sırasında en çok tespit edilen su kuşu türü ise 36 bin 173 ile 'Sakarmeke' kuşu oldu.

Doğa Kültür ve Yaşam Derneği ve Doğa Derneği’nin uzmanları, bir ayda Türkiye’de çok sayıda sulak alanda kuyş sayımı gerçekleştirdi. Kış Ortası Sukuşu Sayımlarını Şanlıurfa’daki Fırat Nehrinde de gerçekleştirdi. Şanlıurfa’daki Suriye sınırından Atatürk Barajı’na uzanan Fırat nehri bölgesinde ülke geneli sayılan 100'e yakın sulak arasında yer aldı. Şanlıurfa’daki Fırat nehri, göçmen kuşların Türkiye’de kışı geçirmek için tercih ettiği önemli doğa alanı ve sulak alanlardan kabul edildiği belirtiliyor.

Her yıl Doğa Kültür ve Yaşam Derneği ve Doğa Derneği uzmanlarının yaptığı sayımlarda yıllara göre su kuşlarının bu alanlardaki durumu ve alanlar hakkında düzenli bilgi toplanıyor. Teleskop ve dürbün kullanılarak yapılan sayımlarda gruplar halinde özel metotlarla kuşların tek tek sayılmasıyla gerçekleşiyor.

Bu yıl yapılan gözlemlerle ilgili değerlendirmede bulunan kuş gözlemcisi Turan Çetin, Fırat bölgesinde geçen yıla göre yaklaşık 6 bin su kuşunun azaldığını söyledi. Her yıl düzenli olarak su kuşlarının sayımlarını yaptıklarını hatırlatan gözlemci Çetin, "Fırat nehrinde bu yıl geçen seneye oranla daha az sayıda kuş gözlemlenmiştir. Geçen sene 56 bin 596 adet su kuşu varken bu yıl 50 bin 326 adet sayılmıştır. Sayımlar esnasında son yıllara göre Şanlıurfa’ya yeni kuş kaydı olarak “İzmir Yalıçapkını (Halcyon smyrnensis), Angıt (Tadorna ferruginea)“alındı. Geçtiğimiz yılda olduğu gibi en fazla sayılan su kuşu Sakarmeke (Fulica atra) olarak 36 bin173 birey sayıldı. Şanlıurfa ilimizde bu tür çalışmaların desteklenmesi ve sahip çıkılması gerektiğini belirtti.”

Wetlands International (Uluslararası Sulak alanları Koruma Kurumu) tarafından organize edilen küresel bir sayım organizasyonu olan Kış Ortası Sukuşu Sayımları ile elde edilen veriler tür koruma çalışmalarına, korunan alanların ilan edilmesine ve dünyadaki kuş popülâsyonlarının izlenmesine rehberlik ediyor. CİHAN

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER