ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Nisan 2014 Cuma 20:25

Fındıktaki don zararı TOBB'a rapor edilecek

Fındıktaki don zararı TOBBa rapor edilecek


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, özellikle fındıkta ciddi boyuttaki üretici zararını bir rapor halinde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na ileteceğini söyledi.


Çarşamba Ticaret Borsası’nda, oda ve borsa başkan ve üyeleri ile bir araya gelen STSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, burada yaptığı konuşmada,"Bölgede yaptığımız görüşmelerde yaşanan don olayından dolayı fındıkta ciddi boyutta üreticinin zararı olduğunu tespit ettik. Özellikle Ordu ve Giresun’da zarar büyük, Çarşamba Ovası'nı Ayvacık ve Salıpazarı ilçelerini de katarak değerlendirince Türkiye'nin fındık üretiminde yüzde 18’lik paya sahip olduğunu biliyoruz. Her üretim bölgesinde farklı zararlar ifade edildi. 250 rakımın üzerindeki fındık üreticisinde daha ciddi zararlar mevcut. Biz bu zararları ve çözüm önerilerini Ankara’ya başkanımıza ileteceğiz." dedi.

Çarşamba Ticaret Borsası Başkanı Kazım Yılmaz ise şunları ifade etti: "Fındık, şeftali, kivi, ceviz üreticilerinin devlet bankalarına, Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan borçlarının ertelenmesini, yeniden yapılandırılması, faizlerin yeniden değerlendirilmesini veya silinmesini talep ediyoruz. Hatta üreticimiz için don olayının yaşandığı yerlerin afet bölgesi kapsamına alınmasından son derece memnun oluruz.”


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER