ÖNE ÇIKANLAR :
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 13:33

Fetrek Çayı’na arıtma tesisi yapılacak


İzmir Torbalı ilçesindeki Fetrek Çayı’nda kirliliğin sona erdirilmesi için arıtma tesisi yapılma kararı alındı.

Fabrikaların Fetrek Çayı’na akıttıkları endüstriyel atıkları taşıyan 13 kilometrelik kanalizasyon şebekesi, İZSU Genel Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nü karşı karşıya getirmişti. Çevre Bakanlığı İZSU’ya 7 ayda 682 bin lira ceza kesmişti. Torbalı’daki Fetrek Çayı için de 93 bin 244 lira ceza kesilmişti. Bu işlemlerin ardından iki kurum karşı karşıya gelmiş ve Torbalı’daki atıkların deşarjı ve deşarj belgelerinin iptali söz konusu olmuştu.

Gelişmeler üzerine İZSU işletmelere yetkinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığına geçtiğini belirten bir yazı gönderdi. Torbalı Ticaret Odası (TTO), geçtiğimiz hafta ağırladığı İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın talimatıyla önemli bir zirveye ev sahipliği yaptı. Metropolis Otel’de düzenlenen Çevre Zirvesi’nde, iki kurum arasında yaşanan yetki karmaşası masaya yatırıldı. Toplantı sonrasında Çaybaşı Mahallesi Fetrek Çayı kenarında incelemelerde bulunan taraflar, yetkinin tekrar İZSU’ya bırakılması ve Fetrek Çayı’na arıtma tesisi yapılması kararı aldı.

Zirveye Vali Yardımcısı Hüseyin Demirciler, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fethi Şahinoğlu, İZSU Genel Müdürü Ahmet Alparslan, EBSO Başkan Yardımcısı Erdoğan Çiçekçi, Kaymakam Aydın Memük, Torbalı Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Şentürk, Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun ve 200 fabrikanın yetkilileri katıldı. İlçede dağınık bir sanayi görüntüsü bulunduğunu belirten Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fethi Şahinoğlu, sıkıntının çözümü için çaba göstereceklerini belirtti. İlçeye acilen kimyasal atık arıtma tesisi yapılması gerektiğini ifade eden Şahinoğlu, "İl müdürlüğü olarak her türlü teknik desteğe hazırız. Sıkıntı hepimizin sıkıntısı. Bunu çözmek için buradayız. Sadece teknik destekle kalmayacak yardımımız. Proje hazırlanırsa, maddi destek te sağlarız. Sorunun çözülmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.

"KURUMLARIN ARASINDA SIKIŞTIK"

Zirvenin açılış konuşmasını yapan TTO Başkanı Abdulvahap Olgun, yaşanan sorunlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Çevre kirliliğinden yana olmadıklarını ifade eden Olgun, kimsenin de çevreyi kirlettiğiyle kalmaması gerektiğini söyledi. Çocukluğunda yüzdüğü Fetrek ve Moskof çaylarının kirlendiğini dile getiren Olgun, "Elbette çevrenin kirlenmesine karşıyız. Ama İzmir’de sanayi yatırımı yapılacak tek bölge burası kaldı. Kurumların anlaşmazlığı sanayici iki arada bir derede bıraktı. İZSU ve Çevre Bakanlığı deşarj izin belgeleri ile ilgili olarak topu birbirine atıyor. Ama tüm kurumlar denetim yapıyor. Bu bölgede bir arıtma tesisi yapılmadan sorun çözülemez. Firmalara fosseptik yapın demek, ilkel bir öneri." şeklinde konuştu.

"KİMYASAL ATIK ARITMA TESİSİ ŞART"

İlçede biri 100 bin diğeri de 40 bin kişilik olmak üzere 2 adet evsel atık arıtma tesisi yaptıklarını belirten İZSU Genel Müdürü Ahmet Alparslan, yerleşim yeri olarak Türkiye’deki arıtma tesislerinin yüzde 30′unun İzmir’de bulunduğunu dile getirdi. Kimyasal atıkların, bu arıtma tesislerine akıtılamayacağını ifade eden Alparslan, "Ayrı bir çalışma yapılmalı. Fabrikalarımız, atıklarını 13 kilometrelik iletim kanalı ile Fetrek’e akıtıyor. Bu kanaldan günde 14 bin metreküp su akıyor. Şu anda kimyasal atıkları alıp götürebileceğimiz başka bir yer yok. Bunun için ayrı bir çalışma yapılmalı." dedi.

Vali Yardımcısı Hüseyin Demirciler, sanayileşme ile birlikte yaşanan kirliliğin doğaya zarar verdiğini söyledi. İnsan sağlığını tehdit eden bu sorunun giderilmesi gerektiğini ifade eden Demirciler, “Hem toprağımızı hem de sanayimizi korumak zorundayız” diye konuştu.

Toplantının ardından sanayi atıklarını toplayan 13 kilometrelik kanalizasyon şebekesinin aktığı Fetrek Çayı’nda incelemelerde bulunan İZSU, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Kaymakamlık ve Torbalı Belediyesi yetkilileri bölgeye arıtma tesisi kurulması için görüş birliğine vardı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER