ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 17:43

Federal Yeşiller’e Württemberg örnek gösterildi


Almanya'nın Baden-Württemberg (BW) Eyaleti Başbakanı Winfried Kretschmann, Birlik 90/ Yeşiller yönetiminin Baden-Württemberg'i örnek almasını tavsiye etti.

Yeşiller'in siyasi çizgisini yeniden gözden geçirmesi gerektiğini belirten Başbakan Kretschmann, "Yeşiller partisi bir tepki partisi olarak siyaset dünyasına adım attı. Fakat artık bir tepki partisi olmaktan çok çözüm partisi olmak zorunda. Bu konuda parti yönetimi en başarılı eyalet olan Baden-Württemberg'i örnek almalıdır. Yeşiller'in Baden-Württemberg'de 60 yıllık CDU iktidarına son vermesi bir tesadüften ibaret değildi. Bundan böyle federal konularla ve parti yönetimi ile daha yakından ilgileneceğim." dedi.

Yeşiller'de meclis grup başkanları Jürgen Trittin ve Renate Künast ile Eşbaşkan Claudia Roth istifa ederken Cem Özdemir göreve devam etmek istediğini açıklamıştı.

Başbakan Kretschmann'ın Yeşiller Parti Kongresi'ne bir hafta kala yaptığı bu eleştirilere Cem Özdemir'in ne cevap vereceği ise şimdiden merak konusu oldu. Başbakan Kretschmann'ın açıklamalarını değerlendiren CDU Genel Başkan Yardımcısı ve BW Eyalet Başkanı Thomas Strobl, "Kabul etmek gerekiyor ki, Başbakan Kretschmann vaat etme konusunda çok başarılı bir lider. Fakat vaat ettiği konuları gerçekleştirmede aynı başarıyı ortaya koyamıyor. Parti yönetimi ile yakından ilgileneceğini açıklayan Başbakan Kretschmann'ı sanki bugüne kadar engelleyen vardı. Başbakan Kretschmann'dan Baden-Württemberg'in çıkarlarını federal düzeyde temsil etmesini daha önceden beklerdik." dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER