ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
AJANSTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 17:12

FEDA-DER’den Gezi Parkı eylemcilerine tepki


Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Fikir ve Eğitim İçin Dayanışma-Adalet Derneği (FEDA-DER) üyesi bir grup, Taksim Gezi Parkı için 18 gündür süren eylemleri protesto etti.

FEDA –DER Sözcüsü Bilal Yıldızhan, Ereğli Hükümet Konağı karşısında, dernek üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında Taksim Gezi Parkı'nda yapılmak istenen yayalaştırma ve Topçu kışlasının inşasına yönelik tepkilerle başlayan ve geniş çaplı bir isyan görüntüsüne bürünen protestoların ülke genelinde büyük bir gerilim ortamına kaynaklık ettiğini savundu.

Bu kesimlerin mevzi olarak gördükleri mekan ve kurumları kutsama tutumlarının yeni bir örneği olarak ortaya çıktığını iddia eden Yıldızhan, şöyle konuştu: "Müslüman halkın bir kısım hak taleplerinin siyaset nezdinde karşılık bulmasına duyulan öfke, kibir ve düşmanlık ‘birkaç ağacın kesilmesi ve betonlaşmaya tepki’ bahanesiyle sokak ve meydanlara taşınmıştır. Meydanlara inen kalabalıklar, şiddet sarmalıyla kuşatma altına almak istedikleri siyaset ve toplumu en temel haklarından mahrum edip yeni bir askeri vesayete kapı aralamak istemişlerdir. Kuşkusuz en üst perdeden şiddetin kamusal alanı işgal ettiği geceli gündüzlü iki haftayı naklen yayınlayan ve meşrulaştıran darbesever medya, 28 şubat sürecinde başörtüleriyle okumak isteyen kardeşlerimizin en doğal hak taleplerini görmezden gelme tavrında olduğu gibi, Suriye’de 3. yılını dolduran zulüm ve katliam görüntülerini de görmezden gelerek, Müslüman halkın haklı mücadelesini karalamış, onları terörist ilan etmekten çekinmemişlerdir."

"FESTİVALLER KALDIRILSIN"

Yıldızhan, Taksim gezi parkında ortaya çıkan görüntülerde olduğu gibi, ellerinde içki şişeleriyle şuursuzca etrafa saldıran kalabalıkların pervasız tavırlarının, estirilen festival havasıyla tüm ülkeye hakim kılınmaya çalışıldığını belirterek, "Bu vesileyle Ereğli’de yıllardır ‘Sevgi Barış Dostluk’ adı altında yapılan festivallerle toplum ahlaksızlaştırılmaya, yozlaştırılmaya ve uyuşturulmaya çalışılmaktadır. Bizler, Ereğli’de faaliyet yürüten FEDA-DER olarak islami değerlerimize muhalif bir eğlence kültürünün oluşturulmasına zemin hazırlayan bu festivalleri protesto ediyor, Ereğli’deki ahlaki yozlaşmanın en temel sebebi olan bu festivallerin bir an önce kaldırılmasını talep ediyoruz."

Ellerinde dövizler taşıyan grup, daha sonra sloganlar atarak dağıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER